Przejdź do zawartości

Dzień świąteczny (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dzień świąteczny
Jour de fête
Gatunek

komedia filmowa

Rok produkcji

1949

Data premiery

4 maja 1949

Kraj produkcji

Francja

Język

francuski

Czas trwania

86 min

Reżyseria

Jacques Tati

Scenariusz

Henri Marquet
René Wheeler
Jacques Tati

Główne role

Guy Decomble
Jacques Tati
Paul Frankeur

Produkcja

André Paulvé
Fred Orain

Dzień świąteczny (Jour de fête) – francuska komedia filmowa z 1949 roku w reżyserii Jacques’a Tatiego. Film jest poświęcony nieudolnemu listonoszowi pracującemu w zacofanej francuskiej wiosce, który dostaje zadanie dostosowania swoich metod pracy do amerykańskiego, postępowego wzorca.

Debiut pełnometrażowy Tatiego kręcono w autentycznych sceneriach wioski Sainte-Sévère-sur-Indre, gdzie większość ról zagrali sami mieszkańcy miejscowości. Film pierwotnie miał powstać w wersji kolorowej przy użyciu kamery Thomsoncolor, jednak powstały materiał został odrzucony i zastąpiony zdjęciami w czerni i bieli. Dopiero po latach w kinach pojawiła się wersja podkolorowana z inną ścieżką dźwiękową, dodatkowymi scenami oraz postacią artysty-malarza[1].

Dzień świąteczny Tatiego stanowił wprawkę reżysera w operowaniu scenami zbiorowymi, gagami wzorowanymi na Charliem Chaplinie oraz Haroldzie Lloydzie oraz przesadnej gestykulacji postaci[1]. Pomimo że film został nagrodzony na festiwalu w Wenecji, Tati nie chciał wracać do kreowanej przez siebie postaci listonosza; w kolejnym jego filmie Wakacje pana Hulot (1953) przeobraził się w nowe, tytułowe alter ego[1].

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Jacek Lubiński, Cały ten TATI. Życie i twórczość Jacques’a Tatiego [online], film.org.pl, 27 marca 2016 [dostęp 2018-06-10] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-27].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]