EF Education First

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
EF Education First
Ilustracja
Państwo  Szwajcaria
Siedziba Lucerna
Data założenia 1965
Forma prawna Sp. z o.o.
brak współrzędnych

EF Education First, w skrócie EF – prywatna organizacja założona w 1965 roku w Szwecji. Jej oferta obejmuje studia za granicą, kolonie językowe dla dzieci oraz liczne programy kursów językowych dla studentów i profesjonalistów, które są organizowane w ponad 50 krajach na całym świecie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

EF Education First została założona przez Bertila Hulta w 1965 roku w Sztokholmie, jako Europeiska Ferieskolan (Europejska Szkoła Wakacyjna). Ponieważ Hult cierpiał na dysleksję (miał trudności z czytaniem i pisaniem), zdawał sobie sprawę, że tradycyjne metody nauczania w klasach, nie zawsze przynoszą odpowiednie efekty. Wpadł więc na pomysł, by zebrać grupę szwedzkich studentów w Anglii i tam uczyć języka angielskiego. Wyprawa ta okazała się sukcesem zarówno dla Hulta, jak i jego uczniów. Szwed postanowił rozwijać ideę kursów językowych za granicą, aby przełamać bariery językowe, geograficzne i kulturowe, które oddzielają ludzi od siebie.

W 1972 roku, dzięki złagodzeniu prawa dotyczącego inwestycji zagranicznych w Japonii, EF otwiera swój pierwszy azjatycki oddział w Tokio. Cztery lata później zostaje wprowadzony program „Rok szkolny za granicą”, a w Stanach Zjednoczonych EF zakłada organizację non-profit, mającą na celu promowanie nauki języków obcych.

W roku 1979 EF kupiło biuro podróży w Meksyku i otworzyło swoje pierwsze oddziały w Meksyku i Buenos Aires, rozpoczynając tym samym swoją działalność w Ameryce Łacińskiej.

W 1983 roku, EF Education wprowadza ofertę „Educational Tours” skierowaną do amerykańskich studentów, którzy dzięki niej mogą podróżować w grupach po Europie i zwiedzić jej najpiękniejsze zakątki w krótkim czasie.

W roku 1988 EF otwiera biuro w Seulu i zostaje wybrane oficjalną szkołą językową Igrzysk Olimpijskich.

W roku 1993 Paul Rand aktualizuje logo EF. Oficjalną nazwą firmy staje się EF Education First, obrazując pozycję firmy na światowym rynku edukacji językowej.

W 1995 roku EF, współpracując z Apple, rozwija nauczanie języków obcych online. Doprowadza to do utworzenia Englishtown – największej internetowej szkoły języka angielskiego na świecie.

W 1997 roku zostaje otwarty polski oddział EF Education, w Warszawie.

W 1998 EF sponsoruje dwie łodzie Whitbread na słynnym wyścigu dookoła świata. Łódź „EF Language” i jej kapitan, Paul Cayard, zajęli pierwsze miejsce.

W 2000 roku wybudowano nowy budynek dla siedziby EF w Bostonie. Senator Ted Kennedy był obecny na inauguracji, podczas której podkreślał znaczenie nauki języków obcych.

W 2007 roku EF zostało wybrane oficjalną szkołą językową Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, a Bertil Hult, założyciel, niósł olimpijski znicz podczas sztafety.

W 2009 roku EF dołącza do Top 50 najlepszych firm zagranicznych w Chinach.

W 2010 roku EF rozpoczyna współpracę z Cambridge University. Współpraca ta daje początek badaniom dotyczącym nauki języków obcych. Wtedy też EF przystępuje do sieci partnerskiej AIESEC. Również w 2010 roku, pracownie językowe EF opracowały bezpłatną aplikację mobilną do nauki angielskiego.

W 2011 roku EF opublikowało ranking znajomości języka angielskiego w poszczególnych krajach. Był to pierwszy tego typu ranking na świecie, obejmujący 44 państwa. W tym samym roku został wprowadzony program „Kursy językowe za granicą dla studentów i specjalistów powyżej 25 lat”.

EF Education dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

EF pomagało Brazylii w przygotowaniach do FIFA World Cup 2014. EF było również oficjalnym partnerem programów językowych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Bertil Hult: Der schweigsame Sprachlehrer. „Bilanz”. 10/2006, 2006-05-23. 
  2. EF Opens Four New International Language Centers Abroad, to Meet Young People’s Demand for Hip and Exotic Study Destinations (ang.). DIGITAL JOURNAL, 2010-10-06. [dostęp 2012-04-28].
  3. About EF (pol.). EF Education First. [dostęp 2012-04-28].
  4. Hult International Business School (ang.). The Economist, 2009-09-14. [dostęp 2012-04-28].