EUROMIL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Europejska Organizacja Związków Żołnierzy (EUROMIL) – stowarzyszenie wolnych i demokratycznych organizacji wojskowych, której celem jest: wspieranie podstawowych praw i wolności w siłach zbrojnych krajów Europy, promowanie europejskiej polityki społecznej, a także interesów zawodowych czynnych, byłych żołnierzy i członków ich rodzin[1].

Jest organizacją non-profit utrzymującą się ze składek członkowskich a siedzibą organizacji jest Bruksela.

"EUROMIL" zrzesza 39 krajowych stowarzyszeń wojskowych i związków zawodowych z 28 krajów Europy w tym także Rosji[2].

Z Polski są to :

  • Związek Żołnierzy Wojska Polskiego od 2006 r.[3]
  • Konwent Dziekanów Korpusu Oficerskiego Wojska Polskiego - od 2004 r[4].

Misją EUROMIL-u jest promowanie i obrona społeczno-zawodowych interesów żołnierzy wszystkich szczebli oraz ich rodzin, a także : ochrona i kodyfikacja wolności podstawowych i praw człowieka w siłach zbrojnych poprzez ich monitorowanie i propagowanie tych wartości.

Siedziba EUROMIL-u, międzynarodowy sekretariat, znajduje się w Brukseli. Rolą sekretariatu jest koordynowanie wymiany informacji, w szczególności dotyczących najlepszych rozwiązań i doświadczeń, między stowarzyszonymi związkami.

EUROMIL utrzymuje także formalne kontakty z Radą Europy, z Instytucjami Europejskimi, ze Zgromadzeniem Parlamentarnym Paktu Północnoatlantyckiego, z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz z Europejską Konfederacją Związków Zawodowych.

Partnerami EUROMIL-u są: Grupa Parlamentarna Parlamentu Europejskiego Działająca na polu Zapobiegania Konfliktom, Europejski Okrągły Stół na Rzecz Bezpieczeństwa, Fundacja Dr. Manfred Wörner Circle oraz Ruch Europejski.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy