Easter egg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Easter egg (dosł. z ang. wielkanocne jajo) – różnego rodzaju nawiązania do rzeczywistości (również wirtualnej) zamieszczane przez twórców w swoich produkcjach. Mają najczęściej akcent humorystyczny. Mogą nawiązywać do filmów, literatury, sławnych postaci, np. w grze Fallout znajdują się nawiązania do filmu Terminator, serialu M*A*S*H czy książki Czarnoksiężnik z Krainy Oz, a strzelance Blood nawiązanie do gry Duke Nukem 3D.

Znalezienie takiego nawiązania często wymaga wykonania odpowiednich czynności, wciśnięcia kombinacji klawiszy itp.

Gry komputerowe[edytuj]

Pierwszy easter egg w historii gier komputerowych wywodzi się z tytułu Adventure. Z tą grą związane jest także powstanie terminu „easter egg”[1].

W branży elektronicznej rozrywki easter eggi mają często charakter humorystyczny, choć pełnią również inne funkcje[1]:

  • nawiązanie do historycznych gier komputerowych celem podkreślenia ich wkładu w rozwój branży (np. w Dishonored występuje nawiązanie do Thief: The Dark Project).
  • wzbogacenie świata gry o elementy podkreślające klimat danej produkcji (np. w Batman: Arkham City ukazujący umiejscowienie Stracha na Wróble),
  • nagrodzenie gracza za poszukiwania easter eggów (ukazanie sekretnego zakończenia w Penumbra: Requiem po odnalezeniu wszystkich sekretów).

Obecnie określenie używane jest również w kryptografii[potrzebny przypis]. Jeden z typów dynamicznego cyfrowego znaku wodnego używanego w oprogramowaniu. Aktualnie coraz mniej stosowany ze względu na łatwość wytropienia w kodzie oprogramowania przy pomocy narzędzi debugujących. Dzięki unikatowej kombinacji danych wejściowych wyświetla się informacja o prawach autorskich.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b Marcin M. Granat, Gry z Sekretami, Pixel 6/2015, ISSN 2391-7962

Linki zewnętrzne[edytuj]