Penumbra: Requiem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Penumbra: Requiem
Producent Frictional Games
Wydawca Paradox Interactive
Dystrybutor PL: CD Projekt
Seria gier Penumbra
Projektant Thomas Grip
Jens Nilsson
Tom Jubert
Kompozytor Mikko Tarmia
Silnik HPL Engine 1
Aktualna wersja 1.1
Data wydania Microsoft Windows
27 sierpnia 2008
OS X i Linux
17 listopada 2008
Gatunek survival horror, komputerowa gra przygodowa
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: M
PEGI: 16
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, Linux, OS X
Nośniki dystrybucja cyfrowa, DVD

Penumbra: Requiemdodatek do komputerowej gry przygodowej z elementami survival horroru Penumbra: Czarna plaga, stworzony przez Frictional Games. Jest trzecim epizodem serii Penumbra, jego premiera nastąpiła 27 sierpnia 2008 roku, mimo iż Czarna plaga miała być ostatnią częścią serii[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Po wysłaniu wiadomości do pokoju, w którym znajduje się Philip, wdziera się potwór i pozbawia go przytomności. Budzi się on w dziwnych ruinach, w których znajduje się technologia nie wyglądająca na ludzką. Wydostaje się z nich za pomocą portalu, który przenosi go z powrotem do kompleksu badawczego. Przez znalezione radio kontaktuje się z nim pracownik Schronu. Philip słyszy także Reda, człowieka poznanego w pierwszej części. W końcu Philip dociera do miejsca, gdzie zabił Reda w Przebudzeniu i musi podjąć tam wybór: albo dołączy do niego i spłoną obaj, albo wyjdzie z pomieszczenia. W pierwszym wypadku gra ukazuje martwego mężczyznę leżącego w pomieszczeniu, gdzie został wysłany e-mail i zaczęła się gra, a w drugim Philip przenosi się do kajuty statku, którym płynął do kompleksu badawczego.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra przedstawiona jest z perspektywy pierwszej osoby. W odróżnieniu do wcześniejszych części w Requiem nie występują elementy grozy ani przeciwnicy. Zadaniem gracza jest eksploracja poziomów, rozwiązywanie zagadek i unikanie niebezpieczeństw. Gra składa się z dziewięciu poziomów, a na każdym z nich gracz musi odnaleźć dwa klucze do portalu, a na końcu sam portal transportujący go do następnego obszaru.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Penumbra: Requiem została oceniona mniej przychylnie, niż pozostałe części, zyskując średnią ocen 67/100 w serwisie Metacritic[2], 62 w MobyGames[3] oraz wynik 62,57% w GameRankings[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Penumbra to spread to computers again next year (ang.). adventuregamers.com, 2007-09-13. [dostęp 2012-08-25].
  2. Penumbra: Requiem (ang.). Metacritic. [dostęp 2012-08-26].
  3. Penumbra: Requiem (ang.). MobyGames. [dostęp 2012-08-26].
  4. Penumbra: Requiem (ang.). GameRankings. [dostęp 2012-08-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]