Eclipse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy aplikacji. Zobacz też: Eclipse Aviation.
Eclipse
Zintegrowane środowisko programistyczne
Logo Eclipse
Logo programu
Interfejs programu
Interfejs programu
Autor Eclipse Foundation
System operacyjny GNU/Linux, OS X, Windows, Sun Solaris, IBM AIX, HP-UX, FreeBSD
Pierwsze wydanie jako otwarte oprogramowanie, 7 listopad 2004
Aktualna wersja stabilna 4.6.1
(7 września 2016) [±]
Licencja Eclipse Public License (EPL)
Strona internetowa

Eclipse – platforma (framework) napisana w 2004 roku w Javie do tworzenia aplikacji typu rich client. Na bazie Eclipse powstało zintegrowane środowisko programistyczne do tworzenia programów w Javie, które jest razem z tą platformą rozpowszechniane.

Projekt został stworzony przez firmę IBM, a następnie udostępniony na zasadach otwartego oprogramowania. W chwili obecnej jest on rozwijany przez Fundację Eclipse.

Obsługiwane platformy[edytuj]

Eclipse powstało z uwolnienia kodu Rational IBM i dostępne jest dla wszystkich platform, które posiadają własną implementację wirtualnej maszyny Javy, oraz dla których przygotowano implementację opracowanej przez Fundację biblioteki graficznej SWT, która jest alternatywą dla standardowych bibliotek graficznych Javy – AWT i Swing.

Wtyczki[edytuj]

Sama platforma nie dostarcza żadnych narzędzi służących do tworzenia kodu i budowania aplikacji, oferuje jednak obsługę wtyczek (ang. plugin) rozszerzających jej funkcjonalność, umożliwiających m.in. rozwijanie aplikacji w językach Java, C/C++, PHP, tworzenie GUI, modelowanie aplikacji za pomocą UML, współpracę z serwerami aplikacji, serwerami baz danych itp.

Podprojekty[edytuj]

Wsparcie dla programistów Eclipse[edytuj]

Firma IBM na początku 2007 roku otworzyła centrum wsparcia dla programistów Eclipse. Centrum ma swoje miejsce w Poznaniu i jest realizowane jako projekt zlecony Politechnice Poznańskiej przez firmę IBM. Studenci i absolwenci informatyki świadczą usługę wsparcia (pomagają rozwiązywać techniczne problemy z Eclipse) klientom firmy IBM z całego świata. Te same osoby również promują samego Eclipse poprzez różne inicjatywy.

Zobacz też[edytuj]

  • JBuilder, firma Borland aktywnie wspiera rozwój Eclipse. Przyszłe wydania JBuildera będą bazować na Eclipse,
  • Eclipse Process Framework – szablon do budowania procesów wytwarzania oprogramowania,
  • Netbeans – projekt konkurencyjny do Eclipse.

Linki zewnętrzne[edytuj]