Edam (ser)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Edam
Edam
Inne nazwy Edammer
Kraj pochodzenia  Holandia
Region Edam-Volendam
Pasteryzacja tak
Zawartość tłuszczu 11 g/100 g
Czas dojrzewania od 4 tygodni do 10 miesięcy

Edam, Edammer – gatunek sera półtwardego, podpuszczkowego, dojrzewającego, produkowanego z mleka krowiego lub rzadziej koziego. Pochodzi z okolic holenderskiego miasta Edam[1]. Jest produkowany w postaci spłaszczonych kręgów. Edam jest sprzedawany w czerwonej, woskowej otoczce, a sery mające ponad 17 tygodni w czarnej. Edam jest gatunkiem odpornym na starzenie i, co za tym idzie, łatwym w transporcie, co pomiędzy XIV i XVIII wiekiem uczyniło go najpopularniejszym rodzajem sera konsumowanego na statkach i w koloniach[2].

Większość krótko dojrzewających serów edam sprzedawanych w sklepach ma smak bardzo łagodny, lekko słony i pikantny, a w porównaniu do innych serów prawie nie ma zapachu[3]. Wraz z wiekiem ser nabiera silniejszego aromatu i twardnieje[2]. Oczka sera edam są okrągłe, wielkości ziarnka grochu. Ser edam cechuje się także niższą od innych gatunków zawartością tłuszczu.

W Polsce jest produkowany ser edamski. W XIX wieku ser wzorowany na edamie dał początek lechickiemu (także litewskiemu czy nowogródzkiemu).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalna strona miasta Edam (niderl.). [dostęp 2010-10-27].
  2. a b History of Edam Cheese (ang.). [dostęp 2010-10-27].
  3. Steven W. Jenkins: Cheese Primer. Workman Publishing Company, 1996, s. 373. ISBN 0-89480-762-5. [dostęp 2010-05-25].