Edam (ser)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edam
ser
Ilustracja
Inne nazwy Edammer
Miejsce powstania Holandia
Edam-Volendam
Składniki
Uwagi
  • produkt pasteryzowany
  • czas dojrzewania od 4 tygodni do 10 miesięcy
Wartość odżywcza
(100 g)
Tłuszcze 11 g

Edam, Edammer – gatunek sera półtwardego, podpuszczkowego, dojrzewającego, produkowanego z mleka krowiego lub rzadziej - koziego. Pochodzi z okolic holenderskiego miasta Edam[1]. Produkowany jest w postaci spłaszczonych kręgów. Edam jest sprzedawany w czerwonej, woskowej otoczce, a sery mające ponad 17 tygodni - w czarnej. Edam jest gatunkiem odpornym na starzenie i, co za tym idzie, łatwym w transporcie, co pomiędzy XIV i XVIII wiekiem uczyniło go najpopularniejszym rodzajem sera konsumowanego na statkach i w koloniach[2].

Większość krótko dojrzewających serów edam sprzedawanych w sklepach ma smak bardzo łagodny, lekko słony i pikantny, a w porównaniu do innych serów prawie nie ma zapachu[3]. Wraz z wiekiem, ser nabiera silniejszego aromatu i twardnieje[2]. Oczka sera edam są okrągłe, wielkości ziarnka grochu. Edam cechuje się także niższą od innych gatunków zawartością tłuszczu.

W Polsce jest produkowany ser edamski. W XIX wieku ser wzorowany na edamie dał początek lechickiemu (także litewskiemu czy nowogródzkiemu).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalna strona miasta Edam (niderl.). [dostęp 2010-10-27].
  2. a b History of Edam Cheese (ang.). [dostęp 2010-10-27].
  3. Steven W. Jenkins: Cheese Primer. Workman Publishing Company, 1996, s. 373. ISBN 0-89480-762-5. [dostęp 2010-05-25].