Eksperymenty na ludziach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eksperymenty na ludziach – medyczne eksperymenty przeprowadzane na żyjących osobach[potrzebny przypis].

Współcześnie w eksperymentach uczestniczy się dobrowolnie, dla wypróbowania nowych metod leczenia. Ochotnicy biorący udział w eksperymencie muszą zostać poinformowani o możliwych działaniach ubocznych, tak aby mogli wyrazić dobrowolną i świadomą zgodę na udział w badaniach. Nie mogą one stwarzać zagrożenia dla życia a za błędy prowadzące do uśmiercenia czy trwałego kalectwa odpowiada przeprowadzający eksperymenty stanowiące świadome ryzyko[potrzebny przypis].

Niejednokrotnie w historii dochodziło jednak do eksperymentów na ludziach pod przymusem, które z góry zakładały pogorszenie stanu zdrowia osoby poddawanej testom[1].

Odnotowane przypadki śmiertelnych eksperymentów na ludziach[potrzebny przypis]:

  • USA przy napromieniowywaniu ludzi i podawaniu im substancji radioaktywnych (np. związków plutonu). Zbywano to jako teorię spiskową, jednak w końcu sprawa ujrzała światło dzienne. Oficjalny rządowy raport zawiera kilka tysięcy stron.
  • Przez Japończyków podczas okupacji Chin.
  • w obozach koncentracyjnych (zob. np. eksperymenty medyczne i pseudomedyczne w Auschwitz)
  • Eksperymenty prowadzone w Korei Północnej – eksperymenty pseudomedyczne i tortury przeprowadzane w obozach, głównym celem doświadczeń jest testowanie broni chemicznej i biologicznej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.