Elżbieta Bawarska (królowa Niemiec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elżbieta Bawarska
królowa Rzymian i Sycylii
Ilustracja
Pieczęć Elżbiety Bawarskiej
Królowa Rzymian (Niemiec) i Jerozolimy
Okres od 1246
do 1254
Jako żona Konrada IV
królowa Sycylii
Okres od 1250
do 1254
Jako żona Konrada IV
Dane biograficzne
Dynastia Wittelsbachowie
Data i miejsce urodzenia ok. 1227
Landshut
Data i miejsce śmierci 9 października 1273
Tyrol
Ojciec Otton II Bawarski
Matka Agnieszka Welf
Mąż Konrad IV Hohenstauf
Mąż Meinhard II Tyrolski
Dzieci Konradyn
Elżbieta Tyrolska
Otton II
Albrecht
Ludwik
Henryk Karyncki
Agnieszka

Elżbieta Bawarska (ur. ok. 1227 w Landshut, zm. 9 października 1273 w Tyrolu) – królowa Niemiec i Sycylii, córka księcia Bawarii Ottona II Wittelsbacha i Agnieszki, córki Henryka V, hrabiego palatyna Renu.

Książę Otton należał do przeciwników politycznych cesarza Fryderyka II. Jednak w 1241 r. zmienił front i doszedł do porozumienia z cesarzem. Aby umocnić nowy sojusz Otton i Fryderyk zadecydowali o małżeństwie swoich dzieci. Elżbieta miała poślubić Konrada IV (1228–1254), syna Fryderyka i jego drugiej żony Jolanty Jerozolimskiej, córki Jana z Brienne. Ślub Elżbiety i Konrada odbył się 1 września 1246 r. w jej rodzinnym Landshut. Małżonkowie mieli razem jednego syna:

Od momentu ślubu Elżbieta zyskała prawo do tytułu królowej Niemiec. Po śmierci swojego teścia w 1250 r. została również królową Sycylii. Przebywała w Niemczech ze swoim synem, podczas gdy mąż walczył we Włoszech z papieżem Innocentym IV. Konrad zmarł 21 maja 1254 r. z powodu malarii. 2-letni Konradyn został dziedzicem koron Sycylii i Jerozolimy.

Elżbieta pozostawała wdową przed 5 lat. W 1259 r. poślubiła księcia Karyntii Meinharda (1238-1295), syna Meinharda I von Gorizia-Tyrol i Adelajdy, córki hrabiego Tyrolu Albrechta III. Meinhard i Elżbieta mieli razem czterech synów i dwie córki:

Syn Elżbiety z pierwszego małżeństwa, Konradyn, był dziedzicem tronu Jerozolimy i Sycylii. Tron sycylijski utracił rychło na rzecz nieślubnego syna Fryderyka II, Manfreda, który w 1266 r. został obalony przez Karola Andegaweńskiego. Konradyn chciał odzyskać dziedzictwo ojca, jednak matka starała się przekonać syna, aby pozostał w Niemczech. Konradyn nie posłuchał jej i w 1268 r. wyprawił się przeciwko Karolowi. Został jednak pokonany, pojmany i ścięty w Neapolu.

Elżbieta zmarła 5 lat później, w 1273 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Izabela Plantagenet
Armoiries Saint-Empire bicéphale.svg Królowa Rzymian (Niemiec)
1246-1254
Armoiries Saint-Empire bicéphale.svg Następca
Gertruda von Hohenberg