El Madrigal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
El Madrigal
El Madrigal.jpg
Państwo  Hiszpania
Wspólnota autonomiczna  Walencja
Data otwarcia 17 czerwca 1923
Klub Villarreal CF
Pojemność 25 000
Wymiary boiska 105 m × 68 m
Nawierzchnia murawa
Położenie na mapie Walencji
Mapa lokalizacyjna Walencji
El Madrigal
El Madrigal
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa lokalizacyjna Hiszpanii
El Madrigal
El Madrigal
Ziemia39°56′39″N 0°06′13″W/39,944167 -0,103611

El Madrigalstadion piłkarski w mieście Villarreal (Castellón, region Walencja), na którym swoje mecze rozgrywa klub Villarreal CF. Obiekt należy do miasta. Ze względu na występy klubu w Lidze Mistrzów dodano nowy sektor dla kibiców przyjezdnych, zwiększając liczbę miejsc z 22 do 25 tysięcy. Drużyna Villarreal CF występuje zwykle w jednolicie żółtych strojach przez co nosi przydomek El Submarino Amarillo (Żółta Łódź Podwodna). Obok stadionu El Madrigal stoi pomnik przedstawiający właśnie żółta łódź podwodną.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na stadionie El Madrigal swoje mecze rozgrywa zespół Villarreal CF

17 czerwca 1923 zainaugurowano stadion nazywający się wtedy Campo del Villarreal (Stadion Villarreal). W pierwszym meczu zmierzyły się dwie drużyny z prowincji CastellónCD Castellón i Cervantes. Obecna nazwa obowiązuje od 1925 roku i pochodzi od miejskich terenów o tej samej nazwie, na których leży obiekt. Villareal Club de Fútbol (Klub Piłkarski Villarreal) powstał w tym samym roku co stadion i od początku istnienia rozgrywa na nim swoje spotkania. El Madrigal leży zaledwie 5 kilometrów od Morza Śródziemnego na wysokości 50 metrów n.p.m.

Pierwsza przebudowa miała miejsce w roku 1952. Wśród zmian była między innymi zmiana wymiarów boiska z 95 × 65 na 105 × 65 metrów. Były to wymiary boiska Stadionu Olimpijskiego, na którym rozgrywano mecze w ramach Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku, a które zaadaptowało wiele stadionów na całym świecie.

W latach 60 zbudowano fragment dachu, a w latach 19711972 oddano do trybunę południową. Została one jednak wyburzone w 1988 roku w celu zbudowania nowej, którą otwarto 8 marca 1989 podczas towarzyskiego meczu z Atlético Madryt.

Z okazji 75. rocznicy inauguracji stadionu (czyli w 1998 roku) klub rozpoczął kolejną przebudowę. Południowa trybuna została po raz kolejny zburzona a w jej miejscu stanęła nowa, częściowo kryta, z lożami VIP; zmieniono także koronę trybuny północnej. Prace zakończono w sezonie 1999/00.

Oświetlenie uruchomiono po raz pierwszy podczas meczu Tercera División (Trzeciej Ligi) pomiędzy Villarreal CF i SE Eivissa-Ibiza. Właściciel – miasto – sfinansowało budowę masztów oświetleniowych umieszczonych w narożnikach stadionu.

Szatnie kilkakrotnie przesuwano. Do roku 1936 znajdowały się w południowo-wschodniej części stadionu; do 1989 w północno-wschodniej, później w południowo-zachodniej, a po ostatniej przebudowie – pod trybuną główną.

"Casals Grocs" (loże)[edytuj | edytuj kod]

El Madrigal posiada wszelkie udogodnienia konieczne do zapewnienia kibicom komfortu. Jest to między innymi 30 Casals Grocs, klimatyzowanych lóż dla osobistości, wyposażonych w telewizory do oglądania powtórek, wygodne fotele, a nawet trzy windy pozwalające na swobodny dostęp do swoich miejsc. Podczas meczów widzom w lożach oferowany jest catering. Spośród 30 Casals Grocs pięć mieści dwadzieścia osób, dwadzieścia trzy mają po szesnaście miejsc, a pozostałe dwie mieszczą po dwunastu kibiców.

Zmiany wprowadzone w związku z występami w Lidze Mistrzów[edytuj | edytuj kod]

Żeby spełnić wymogi Ligi Mistrzów każdy stadion musi spełniać określone kryteria, wobec czego El Madrigal przeszedł szybką renowację w roku 2005. Ze względów estetycznych krzesełka zostały obleczone żółtym, nawiązującym do barw klubu, materiałem; odnowiono szatnie tworząc biuro dla trenerów, sale do fizjoterapii, łazienki i prysznice. Stworzono także biura dla delegatów technicznych UEFA, salę kontroli antydopingowych i powiększono pomieszczenie przeznaczone na konferencje prasowe.

Ogrodzenie oddzielające boisko od trybun podwyższono do poziomu jednego metra, przebudowano wejścia dla kibiców i zbudowano dwie restauracje.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]