Eleni Teocharus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Eleni Teocharus, gr. Ελένη Θεοχάρους (ur. 24 czerwca 1953 w Amiandos) – cypryjska polityk i lekarz, posłanka do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1977 ukończyła studia na Wydziale Medycyny i Filozofii na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Kształciła się następnie w zakresie chirurgii dziecięcej w Manchesterze i Paryżu. W 1989 uzyskała w tej specjalizacji stopień doktora nauk medycznych na Uniwersytecie Demokryta. Od 1978 pracuje w zawodzie lekarza. Od 1992 do 2001 była ordynatorem oddziału chirurgii i urologii dziecięcej w Szpitalu Dziecięcym w Nikozji, następnie została ordynatorem podobnej jednostki w Szpitalu Achelliona w Limassolu. Od początku lat 90. prowadzi także zajęcia na uczelniach, na Uniwersytecie Demokryta doszła do stanowiska profesora.

W 1982 pomagała ofiarom cywilnym w Bejrucie, zaangażowała się wówczas w działalność organizacji Lekarze bez Granic. W 1994 zainicjowała i do 2001 kierowała cypryjską delegacją Lekarzy Świata. Opublikowała szereg artykułów naukowych, a także cztery tomiki poezji, tłumaczonej m.in. na język angielski, rosyjski i turecki.

W 2001 i 2006 uzyskiwała mandat posłanki do Izby Reprezentantów z listy centroprawicowej Zgromadzenia Demokratycznego (DISY). Z ramienia tego samego ugrupowania w wyborach w 2009 została wybrana deputowaną do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. Przystąpiła do grupy Europejskiej Partii Ludowej, a także do Komisji Rozwoju. W 2014 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję[1]. W 2016 założyła własne ugrupowanie pod nazwą Ruch Solidarnościowy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]