Ennedi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Masyw Ennedi: krajobraz naturalny i kulturowy[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo  Czad
Typ mieszany
Spełniane kryterium III, VII, IX
Numer ref. 1475
Region[b] Afryka
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 2016
na 40. sesji
Położenie na mapie Czadu
Mapa lokalizacyjna Czadu
Ennedi
Ennedi
Ziemia17°02′30″N 21°51′46″E/17,041667 21,862778

Ennedi to wyżyna w środkowej części Sahary w Czadzie. Leży w bardzo suchym klimacie i większą jej część pokrywają pustynie. Pocięta jest gęstą siecią wadi. Występuje tu roślinność sucholubna.

Ennedi stanowi jedną z naturalnych granic Kotliny Czadu. Najwyższym szczytem jest Basso o wysokości 1450 m n.p.m. Od północy wyżyna ograniczona jest depresją Mourdi, od zachodu pustynią Erg du Djourab, od południa wyżyną Wadaj, a od wschodu pustyniami północnego Sudanu.

Ennedi jest kompleksem piaskowców o powierzchni ok. 40.000 km²[1], wystawionym ze wszystkich stron na erozyjne działanie wiatru, docierającego także do głębokich kanionów wyżyny. Region Ennedi jest szczególnie interesujący dla geologów, ponieważ składa się z osadów praoceanu. Występują tu także zjawiska krasowe, charakterystycznie kształtujące krajobraz[2].

W obszarze wyżyny Ennedi natrafiono na prehistoryczne petroglify i malowidła naskalne. Pozwalają one wyciągnąć wnioski co do bogatej flory i fauny w wilgotniejszym okresie przed pojawieniem się pustyni. Świadczą one także o długiej historii osadnictwa ludzkiego na tym terenie[3].

W 2016 roku masyw Ennedi wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako dziedzictwo mieszane kulturowo-przyrodnicze.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]