Ennedi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Masyw Ennedi: krajobraz naturalny i kulturowy[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo

 Czad

Typ

mieszany

Spełniane kryterium

III, VII, IX

Numer ref.

1475

Region[b]

Afryka

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

2016
na 40. sesji

Położenie na mapie Czadu
Mapa konturowa Czadu, po prawej znajduje się punkt z opisem „Ennedi”
Ziemia17°02′30″N 21°51′46″E/17,041667 21,862778

Ennedi to wyżyna w środkowej części Sahary w Czadzie. Leży w bardzo suchym klimacie i większą jej część pokrywają pustynie. Pocięta jest gęstą siecią wadi. Występuje tu roślinność sucholubna.

Ennedi stanowi jedną z naturalnych granic Kotliny Czadu. Najwyższym szczytem jest Basso o wysokości 1450 m n.p.m. Od północy wyżyna ograniczona jest depresją Mourdi, od zachodu pustynią Erg du Djourab, od południa wyżyną Wadaj, a od wschodu pustyniami północnego Sudanu.

Ennedi jest kompleksem piaskowców o powierzchni ok. 40.000 km²[1], wystawionym ze wszystkich stron na erozyjne działanie wiatru, docierającego także do głębokich kanionów wyżyny. Region Ennedi jest szczególnie interesujący dla geologów, ponieważ składa się z osadów praoceanu. Występują tu także zjawiska krasowe, charakterystycznie kształtujące krajobraz[2].

W obszarze wyżyny Ennedi natrafiono na prehistoryczne petroglify i malowidła naskalne. Pozwalają one wyciągnąć wnioski co do bogatej flory i fauny w wilgotniejszym okresie przed pojawieniem się pustyni. Świadczą one także o długiej historii osadnictwa ludzkiego na tym terenie[3].

W oazach wyżyny uprawia się zboża i palmę daktylową[4]. Na gospodarkę wyżyny składa się koczownicze pasterstwo wielbłądów, owiec oraz kóz[4].

W 2016 roku masyw Ennedi wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako dziedzictwo mieszane kulturowo-przyrodnicze.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]