Enterprise NCC-1701A

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy USS Enterprise (NCC 1701-A). Zobacz też: zobacz inne statki z uniwersum Star Treka o tej nazwie.
U.S.S. Enterprise
Ilustracja
Numer NCC-1701-A
Klasa Constitution
Typ Badawczy
Przynależność Gwiezdna Flota
Data oddania
do użytku
2286
Ostatni znany status wycofany ze służby i przeniesiony do muzeum
Dane techniczne
Producent San Francisco Shipyards
Długość 304 m
Szerokość 141 m
Wysokość 71 m
Masa 1 000 000 t
Liczba pokładów 23
Prędkość maks.
nadświetlna
Warp 9
Napęd silniki manewrowe, silniki impulsowe, napęd warp
Uzbrojenie fazery, wyrzutnie torped fotonowych
Wyposażenie transporter
promy
Załoga
Dowódca James T. Kirk
Personel ok. 400 osób
Statki kosmiczne uniwersum Star Trek

U.S.S. Enterprise (NCC-1701-A) (z ang. Przedsięwzięcie) – statek kosmiczny z fikcyjnego uniwersum Star Treka, występujący w filmach Star Trek: The Voyage Home (Star Trek IV: Powrót na Ziemię), Star Trek: The Final Frontier (Star Trek V: Ostateczna granica) i Star Trek: The Undiscovered Country (Star Trek VI: Wojna o pokój).

Jest to drugi okręt Zjednoczonej Federacji Planet (trzeci w ogóle) noszący nazwę Enterprise i zarazem drugi okręt klasy Constitution. Został on ukończony w 2286 roku i przekazany pod dowództwo kapitana Jamesa T. Kirka niejako w podziękowaniu za uratowanie Ziemi (opowiada o tym film Star Trek IV: Powrót na Ziemię).

Świeżo wypuszczony z doku Enterprise nie działał w pełni sprawnie, o czym jego załoga przekonała się wkrótce po rozpoczęciu lotu próbnego. Enterprise powrócił do doku, gdzie jego główny mechanik, kapitan Montgomery Scott, zaczął doprowadzać go do stanu używalności. Zanim jednak mógł skończyć, Enterprise został wysłany w swoją pierwszą misję. Jego zadaniem było odbicie zakładników z rąk nieznanych porywaczy. Okazało się jednak, że porwanie było zaplanowane właśnie w tym celu, aby zwrócić uwagę Gwiezdnej Floty i zmusić ją do wysłania na pomoc okrętu. Przywódca porywaczy, Sybok, przejął dzięki swoim unikalnym zdolnościom telepatycznym kontrolę nad częścią załogi Enterprise, który obrał kurs na środek galaktyki w poszukiwaniu mitycznej planety Eden, na której rzekomo przebywał Bóg (opowiada o tym film Star Trek V: Ostateczna granica).

Kilka lat później starsi oficerowie Enterprise, w przeddzień odejścia na emeryturę, zostali wysłani na jeszcze jedną misję - rozpoczęcie negocjacji pokojowych z kanclerzem Gorkonem, przywódcą Imperium Klingońskiego. Enterprise i jego załoga zostali jednak wplątani w spisek mający na celu zerwanie negocjacji. Kapitan Kirk wraz ze swoimi oficerami zdołał ostatecznie temu zapobiec (opowiada o tym film Star Trek VI: Wojna o pokój).

Wkrótce po tym Enterprise został wycofany ze służby, by zrobić miejsce dla swojego następcy, USS Enterprise (NCC-1701-B).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]