Ephebopus murinus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ephebopus murinus[1]
(Walckenaer, 1837)
Ilustracja
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

ptaszniki

Rodzina

ptasznikowate

Podrodzina

Psalmopoeinae

Rodzaj

Ephebopus

Gatunek

Ephebopus murinus

Synonimy
  • Mygale murina Walckenaer, 1837[2]
  • Mygale bistriata C.L. Koch, 1838[2]
  • Aphonopelma bistriatumSchmidt, 1993[2]
  • Eurypelma bistriatumBonnet, 1956[2]
  • Santaremia pococki F.O. Pickard-Cambridge, 1896[2]

Ephebopus murinusgatunek pająka z rodziny ptasznikowatych (Theraphosidae), zamieszkującego północną Amerykę Południową[3].

Areał występowania i tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje północną Brazylię, Surinam, Gujanę i Gujanę Francuską. W Gujanie Francuskiej spotykane są dwie odmiany tego ptasznika – jedna zamieszkuje sawanny, a druga lasy deszczowe. Ponadto różnią się wielkością (osobniki z sawann są z reguły mniejsze) i prawdopodobnie ubarwieniem[3]. Istnieją opinie, jakoby pająki z Brazylii miały inny wzór na odnóżach[3].

Żyje w głębokich norach znajdującymi się między korzeniami drzew, zazwyczaj w gęstych nizinnych lasach. Gniazdo i okolica pokryta jest warstwą pajęczyny[3][4].

Aktywny po zmierzchu i w nocy[3].

Opis[edytuj | edytuj kod]

  • długość ciała: 5–6 cm (zależy od geograficznego pochodzenia osobnika)[3]
  • rozpiętość odnóży: około 13 cm[3]

Dorosła samica i młode po 4 wylince mają jasnopłowy bądź beżowy karapaks (forma dark ma ciemny karapaks), brązową opistosomę i czarne odnóża. Ponadto na rzepkach i goleniach znajdują się białe lub jasnobeżowe pasy. Patrząc z góry na Ephebopus murinus stojącego na ciemnym podłożu, ma się wrażenie, że widzimy szkielet pająka, stąd nazwa angielska tego gatunku, Skeleton tarantula[3].

Dorosły samiec ma bulbusy (narządy płciowe) oraz haczyki. Jego ubarwienie jest czarnobrązowe, a na odnóżach ma rude włoski. Też posiada białe ornamenty na odnóżach, ale są mniej wyraźne[3].

Samice są długowieczne – dożywają maksymalnie 15 lat. Samce żyją znacznie krócej, umierają do roku po ostatniej wylince[3].

Jest to agresywny i bardzo płochliwy ptasznik. Nawet poruszenie terrarium lub manewry w jego okolicy mogą spłoszyć pająka. Jego jad jest słaby, jednak ukąszenie ze względu na wielkość pająka może być bardzo bolesne[4].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ephebopus murinus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e Ephebopus murinus (Walckenaer, 1837), [w:] World Spider Catalog. Version 25.0, Natural History Museum Bern, DOI10.24436/2 [dostęp 2024-02-11] (ang.).
  3. a b c d e f g h i j Arkadiusz Guzanek, Ephebopus murinus, [w:] terrarium.com.pl [online], 8 listopada 2021 [dostęp 2024-02-05] (pol.).
  4. a b Przemysław Malgrab, Atlas pająków, SBM, 2023, s. 114,115, ISBN 978-83-8348-081-7.