Eru Ilúvatar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eru Ilúvatar
Postać z mitologii Śródziemia
Wystąpienia

Silmarillion

Dane biograficzne
Rodzina

Ainurowie, ludzie, elfowie (potomstwo)

Eru Ilúvatar – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Wszechmocny bóg, stwórca Ainurów, , Ardy i jej mieszkańców. Opiekę nad Ardą przekazał Ainurom (z Valarami na czele).

Jego imiona pochodzą z quenyi, Eru znaczy Jedyny, zaś Ilúvatar – Ojciec Wszechrzeczy. W tekstach Tolkiena używa się ich obu w zestawieniu lub pojedynczo.

Eru został przedstawiony w Silmarillionie. W Ainulindalë wprowadza tematy do muzyki[1]. Następnie w Akallabêth, po tym, jak Manwë odwołał się do niego, dokonuje Przemiany Świata[2]. W najbardziej znanych dziełach Tolkiena – Hobbicie i Władcy Pierścieni – wspomniany jest jako Jedyny w części Dodatku A do Władcy Pierścieni opowiadającej o upadku Númenoru. W pierwotnym tłumaczeniu Marii Skibniewskiej wzmianka ta mylnie odnosi się do Jedynego Pierścienia Saurona. Błąd ten nie pojawia się w wydaniu poprawionym.

Od Ilúvatara pochodził Tajemny Płomień, którego nadaremnie szukał Melkor przed stworzeniem Ardy i który został przez Eru rozpalony w jej sercu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J.R.R. Tolkien: Silmarillion. przeł. Maria Skibniewska. Warszawa: 2013, s. 35-37 (część Ainulindalë).
  2. J.R.R. Tolkien: Silmarillion. przeł. Maria Skibniewska. Warszawa: 2013, s. 350 (część Akallabêth).