Ervin Zádor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ervin Zádor
Data i miejsce urodzenia 4 czerwca 1935
Budapeszt
Data i miejsce śmierci 29 kwietnia 2012
Linden
Państwo  Węgry
Dyscypliny piłka wodna
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Węgry
Igrzyska olimpijskie
złoto Melbourne 1956 piłka wodna

Ervin Zádor (ur. 4 czerwca 1935 w Budapeszcie, zm. 29 kwietnia 2012 w Linden, Kalifornia) – węgierski piłkarz wodny, zdobywca złotego medalu z drużyną na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1956 roku w Melbourne.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Ervin Zádor reprezentował Węgry na igrzyskach olimpijskich 1956 w Melbourne. Zagrał w czterech meczach i strzelił pięć goli.

6 grudnia 1956 roku, reprezentacje Węgier i ZSRR-u spotkały się ze sobą w półfinale igrzyskach olimpijskich. Ze względu na brutalną inwazję Sowietów na Węgrzech i dużego napięcia między zespołami, oczekiwano bardzo zaciętej i brutalnej gry pomiędzy tymi zespołami. Ervin Zádor strzela w tym meczu dwie bramki i wyprowadza swój zespół na prowadzenie na 4:0. Chwilę później podczas meczu, zawodnik radziecki, Walentin Prokopow uderza Zádora w twarz, trafiając w prawy łuk brwiowy. Krew na prawym łuku brwiowym Zádora, który staje się symbolem tego meczu, doprowadza do zabarwienia się wody na czerwoną. Po tym niesportowym zagraniu publiczność kibicująca Węgrom próbowała wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę, a sędzia był zmuszony przerwać mecz przed czasem i uznać zwycięstwo Węgrów. W wyniku tego incydentu, Zádor nie wystąpił w meczu finałowym z Jugosławią, ale mimo tego Węgrzy wygrali w finale 2:1 i zdobyli złoty medal igrzysk olimpijskich

W kwietniu 2006 roku, ukazał się film dokumentalny pt.Freedom's Fury z Lucy Liu i Quentinem Tarantino jako producenci wykonawczy[1]. Opowiada on o powstaniu węgierskim i meczu piłki wodnej pomiędzy drużynami Węgier i ZSRR-u podczas igrzysk olimpijskich w 1956 roku. W tym filmie również jest ukazany wizerunek Ervina Zádora, który jest przedstawiany z nieświadomego punktu ogniskowego upolitycznionego meczu. W 2006 roku, w wywiadzie Zádor powiedział, iż strategia gry drużyny węgierskiej miała doprowadzić do gniewu radzieckiej drużyny i popełniania przez nich błędów.

Słynny amerykański pływak Mark Spitz, który jest narratorem filmu Freedom's Fury, był trenowany przez Ervina Zádora[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w Budapeszcie, Zádor po igrzyskach olimpijskich odmówił powrotu do kraju okupowanego przez Sowietów i został uchodźcą politycznym. Osiadł w Linden w Kalifornii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]