Krew w wodzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

„Krew w wodzie” (węg. Melbourne-i vérfürdő, ang. Blood bath of Melbourne) – mecz półfinałowy piłki wodnej pomiędzy drużynami Węgier i ZSRR w trakcie igrzysk olimpijskich w Melbourne w 1956. Jest prawdopodobnie najbardziej znany w historii tej dyscypliny. Mecz odbył się 6 grudnia 1956, został rozegrany tuż po upadku powstania węgierskiego 1956. Drużyna Węgier zwyciężyła 4–0.

Nazwa meczu pochodzi od krwi Ervina Zádora, która zabarwiła wodę po uderzeniu przez radzieckiego zawodnika Walentina Prokopowa. Po tym niesportowym zagraniu publiczność (w większości kibicująca Węgrom) próbowała wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę. Sędzia był zmuszony przerwać mecz przed czasem i uznać zwycięstwo drużyny prowadzącej.

Tło historyczne[edytuj]

Mecz został rozegrany niedługo po stłumieniu powstania węgierskiego 1956. Reprezentacja Węgier zamieniła komunistyczną wersję flagi swojego państwa na jej rewolucyjny odpowiednik (z wyciętym godłem zawierającym czerwoną gwiazdę). Sowieci chcieli podkreślić swoją dominację nad całością środkowo-wschodniej części Europy. Motywacją Węgrów było odpłacenie się za krwawe stłumienie powstania przez sowieckie wojska.

Po meczu[edytuj]

Ekipa Węgier w meczu finałowym pokonała Jugosławię 2–1. Wielu zawodników w świetle niedawnych zajść w Budapeszcie zdecydowało się nie wracać do ojczyzny.

Do tego wydarzenia historycznego nawiązują dwa filmy. Węgierski dramat historyczny Szabadság, szerelem (pol. 1956 Wolność i Miłość) oraz film dokumentalny wyprodukowany przez Quentina Tarantino i Lucy Liu zatytułowany Freedom's Fury.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]