Przejdź do zawartości

Estakada tramwajowa Lipska – Wielicka w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Estakada tramwajowa Lipska – Wielicka
Ilustracja
Widok wzdłuż od zachodu
Długość całkowita

ok. 680 m

Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kraków

Podstawowe dane
Szerokość:
• całkowita


ok. 9 m

Wysokość

12–15

Liczba torów tramwajowych

2

Data budowy

2013–2015

Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Estakada tramwajowa Lipska – Wielicka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Estakada tramwajowa Lipska – Wielicka”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Estakada tramwajowa Lipska – Wielicka”
Ziemia50°02′06″N 19°58′29″E/50,035000 19,974722

Estakada tramwajowa ul. Lipskaul. Wielickaestakada tramwajowa położona w południowo-wschodniej części Krakowa. Łączy ulicę Wielicką z ulicą Lipską, znajdującą się na Płaszowie, w Dzielnicy XIII Podgórze. Jest jednym z elementów Krakowskiego Szybkiego Tramwaju.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Budowa estakady

Budowę estakady rozpoczęto we wrześniu 2013 roku[1], jako trzeci etap Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. 30 sierpnia 2015 roku została uroczyście oddana do użytku przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, a następnego dnia zaczęły po niej kursować linie KST[1][2]. Jest to jedna z najwcześniejszych budowli tego typu powstałych w Polsce[3][4].

Infrastruktura

[edytuj | edytuj kod]

Estakada wznosi się na 12–15 metrów nad poziom gruntu, a jej długość wynosi około 680 metrów. Prowadzi po niej podwójny tor tramwajowy, wchodzący w skład Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Dodatkowo od strony południowo-wschodniej znajduje się chodnik dla pieszych oraz wydzielona ścieżka rowerowa[1].

Estakada została wykonana z betonu i stali. Budowla została wyposażona w tłumiki, położone na krawędziach, zmniejszające hałas i wibracje wywoływane przez przejeżdżające tramwaje. Na środku budowli znajdują się także pylony, o które m.in. zaczepiono trakcję energetyczną.

Z estakady jest możliwość przemieszczenia się za pomocą schodów lub windy tylko na perony nr 2 i 3 stacji kolejowej Kraków Płaszów. Ze względu na oszczędności zrezygnowano z budowy schodów i windy, które umożliwiałyby zejście na peron nr 4[5].

Lokalizacja

[edytuj | edytuj kod]

Estakada położona jest w całości na Płaszowie, wchodzącym w skład Dzielnicy XIII Podgórze. Znajduje się nad stacją kolejową Kraków Płaszów. Łączy ze sobą ulicę Wielicką z ulicą Lipską[1].

Przystanek tramwajowy

[edytuj | edytuj kod]

W środkowej części estakady zlokalizowany został przystanek tramwajowy Dworzec Płaszów Estakada. Każdy z torów posiada swój własny, niezależny peron. Eksploatowane tramwaje są jednostronne – z drzwiami po prawej stronie[6].

Przystanek ten został przystosowany do osób z niepełnosprawnościami, dzięki licznym pochylniom i niskim progom. Został dostosowany również do ruchu tramwajów niskopodłogowych. Działa tam również elektroniczny system informacji pasażerskiej identyczny z tym, który znajduje się na pozostałej części trasy szybkiego tramwaju. Ponadto ulokowano tam automaty Krakowskiej Karty Miejskiej[2].

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Już jest estakada Lipska-Wielicka. Krakowskie tramwaje jeżdżą nowymi trasami [online], wiadomosci.wp.pl, 31 sierpnia 2015 [dostęp 2024-01-02] (pol.).
  2. a b Uroczyste otwarcie estakady Lipska – Wielicka. [w:] Dziennik Polski [on-line]. dziennikpolski24.pl, 30 sierpnia 2015. [dostęp 2024-01-02]. (pol.).
  3. Estakada już otwarta! [online], www.dzielnica13.krakow.pl [dostęp 2024-01-02].
  4. Kraków. Uruchomiono estakadę tramwajową Lipska – Wielicka [online], www.transport-publiczny.pl [dostęp 2024-01-02] (pol.).
  5. Kraków Płaszów. Nie będzie schodów z nowego peronu na estakadę [online], LoveKraków, 8 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-08].
  6. Tramwaje eksploatowane w Krakowie [online], www.mpk.krakow.pl [dostęp 2024-01-02].