Etyka zawodowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Etyka zawodowa – zespół norm wyznaczających określone obowiązki moralne związane z wykonywanym zawodem i społecznymi stosunkami zawodowymi (np. etyka lekarska, prawnicza)[1].

Są to spisane normy odpowiadające na pytanie, jak ze względów moralnych przedstawiciele danego zawodu powinni, a jak nie powinni postępować[2][3].

Etyka zawodowa próbuje stosować ogólne zasady i pojęcia moralne do praktycznych zagadnień danego zawodu[4]. Wykorzystywana jest w zawodach, które określa się jako zawody zaufania publicznego, pojawiają się konflikty moralne i dylematy moralne, które wymagają refleksji i odpowiedzi normatywnej, regulującej postępowanie przedstawiciela zawodu[4].

Ustanawianie norm etyki zawodowej ma długą tradycję nie tylko w zawodzie lekarza, sędziego czy rycerza (żołnierza). Również zawody kupieckie i bankierskie mogły oczekiwać społecznej aprobaty pod warunkiem samoregulacji[4].

Ustanowione normy etyki zawodowej są zobowiązaniem grupy zawodowej do ich przestrzegania. Wyrazem zaufania społecznego jest nadanie grupie autonomii wraz z uprawnieniem do egzekwowania wysokiego statusu zawodowego[4].

Etyka zawodowa jest wspomniana w Konstytucji: „można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony” (art. 17, Konstytucja RP z 1997 r.)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. etyka zawodowa, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2018-03-27].
  2. Etyka zawodowa, red. A. Sarapata, Książka i Wiedza, Warszawa 1971.
  3. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2018-03-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-17)].
  4. a b c d e Multiplatforma Czasopism Naukowych [online], umk.pl [dostęp 2021-09-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]