Euro-Centrum Park Przemysłowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Euro-Centrum Park Przemysłowy (ul. Ligocka 103)

Euro-Centrum Park Przemysłowy – otwarty w 2008 roku kompleks 11 biurowców (łączna powierzchnia użytkowa 20 947 m2) zlokalizowanych w Katowicach przy ul. Ligockiej 103 na obszarze 4 hektarów.

Dodatkowo w Chełmie Śląskim znajduje się filia Parku – ukończony w grudniu 2008 roku budynek o powierzchni 700 m2. Obiekty powstawały stopniowo, większość w ramach przeprowadzonej przez spółkę Euro-Centrum w latach 2006-2008 rewitalizacji obszaru po dawnych Zakładach Aparatury Chemicznej „Wimach”. Projekt o nazwie "Utworzenie Parku Przemysłowego „Euro-Centrum" w Katowicach i Chełmie Śląskim" był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 1.3 Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.

Zgodnie z profilem Parku, w nowych budynkach wprowadza się alternatywne instalacje grzewcze i chłodzące, które mają zwiększać ich efektywność energetyczną. W kwietniu 2009 roku otwarto nowy innowacyjny budynek energooszczędny, który oszczędza 2/3 energii standardowo zużywanej przez budynki. Powstał na bazie austriackiego projektu obiektu z Weiz Energie-Innovations Zentrum. Wśród zastosowanych w nim technologii jest pompa ciepła, studnie geotermalne, ogrzewanie i chłodzenie stropowe, wentylacja z odzyskiem ciepła oraz ponadstandardowe izolacje.

Wykorzystujące energooszczędne rozwiązania budynki Euro-Centrum są jednocześnie polem do badań dla ośrodków naukowych związanych z Euro-Centrum Parkiem Naukowo-Technologicznym, z którym Park Przemysłowy ściśle współdziała. Euro-Centrum Park Przemysłowy świadczy dodatkowo usługi szkoleniowe i doradcze. Zarządcą Parku jest Euro-Centrum Sp. z o.o. z Grupy Euro-Centrum. Obecnie na terenie Parku znajduje się 78 firm [1], w tym 28 firm technologicznych branż IT, automatyki przemysłowej i technologii OZE (m.in. Sygnity SA, Blumenbecker Polska, DisplayLink, Proximus) i 14 firm otoczenia biznesu (PKO BP SA, Raiffeisen Bank Polska SA).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stan na czerwiec 2010 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]