Europejski banan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Europejski banan

Europejski banan, Niebieski banan lub Błękitny banan[1][2] (ang. Blue Banana, znany również jako Hot Banana, Bluemerang, European Megalopolis lub European Backbone) – gęsto zaludniony obszar zurbanizowany, pas ciągnący się łagodnym łukiem od Anglii przez Belgię i Holandię, zachodnią część Niemiec (Westfalię, Nadrenię, Bawarię), Austrię po północne Włochy (Lombardię).

Występują tam zróżnicowane, na ogół dość korzystne warunki środowiska przyrodniczego (umiarkowany klimat, żyzne gleby na równinach, różnorodne surowce mineralne na wyżynach i górach powstałych w czasie orogenezy hercyńskiej), jednak podobne warunki są w wielu innych regionach w strefie umiarkowanej. Tymczasem niemal wszędzie na obszarze europejskiego banana gęstość zaludnienia wynosi 300-400 os./km² (wyjątkiem są wysokogórskie tereny Alp), leżą tam też liczne milionowe miasta.

Europejski banan zawdzięcza bowiem swe powstanie kilkuwiekowej historii rozwoju europejskiej nauki i techniki. Na tym terenie bądź w najbliższym jego sąsiedztwie (na zachodniej flance tego obszaru leży Paryż i miasta Szwajcarii) działała większość renomowanych europejskich uniwersytetów, powstały finansowe instytucje umożliwiające rozwój kapitalizmu (kantory i giełdy włoskie, a potem niderlandzkie), rozpoczęła się rewolucja rolna (płodozmian) i przemysłowa. Dzięki temu wyeliminowano klęski głodu, ograniczono śmiertelność ludności, a w XIX wieku region ten stał się centrum przemysłowym, finansowym i naukowym świata. W chwili obecnej jego rola w gospodarce zmalała, zwłaszcza jeśli chodzi o przemysł i finanse. Wciąż jednak pozostaje wielkim centrum usługowym i innowacyjnym.

Odpowiednikiem obszaru Niebieskiego banana jest Złoty banan, rozciągający się na terenach wschodniej Hiszpanii, południowej Francji i północno-zachodnich Włoch. Czasami obydwa obszary są łączone w jeden.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Podręcznik "Geografia Część 2" dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum. Wydawnictwo WSiP.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]