F. Gary Gray

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
F. Gary Gray
Ilustracja
F. Gary Gray (2015)
Prawdziwe imię i nazwisko

Felix Gary Gray

Data i miejsce urodzenia

17 lipca 1969
Nowy Jork

Zawód

reżyser, producent filmowy

Lata aktywności

od 1988

Felix Gary Gray (ur. 17 lipca 1969 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser i producent filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Nowym Jorku, ale wychował w południowym Los Angeles. Jako nastolatek zamieszkał z ojcem w Highland Park w stanie Illinois. W szkole średniej zainteresował się reżyserią, gdzie udzielał się w szkolnej telewizji. Po ukończeniu szkoły wrócił do Los Angeles, by kontynuować studia filmowe[1].

Po ich ukończeniu został operatorem w kilku programach telewizyjnych, takich jak: Screen Scene, czy Pump It Updla. Pracując dla telewizji Fox spotkał raperów z grupy WC and the Maad Circle, w której występował nieznany wówczas raper Coolio. Wówczas to przekonał ich, by pozwolili mu wyreżyserować jeden z ich klipów. Niedługo potem rozpoczął współpracować m.in. z Mary J. Blige, Coolio, TLC, Ice Cube i dr Dre[1].

Teledysk do utworu „It Was a Good Day” Ice Cube’a znalazł się na liście 100 najlepszych teledysków wszech czasów magazynu Rolling Stone. W 1995 roku zdobył też kilka trofeów na gali MTV Video Music Awards, w tym cztery nagrody za klip „Waterfalls” grupy TLC oraz nagrodę dla najlepszego teledysku rapowego za utwór „Keep Their Heads Ringin” Dr. Dre[1].

Sukces teledysku „It Was a Good Day” pomógł mu rozpocząć reżyserię filmową. Jego pierwszym filmem był Piątek, którego współscenarzystą i odtwórcą głównej roki został Ice Cube. Następnie wyreżyserował jeszcze m.in. Desperatki, Negocjatora, Włoską robotę, czy Szybkich i wściekłych 8[1][2].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d F. Gary Gray Biography. biography.jrank.org. [dostęp 2023-05-31]. (ang.).
  2. F. Gary Gray. walkoffame.com. [dostęp 2023-05-31]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]