Faeton (pojazd)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szwajcarski faeton z początków XX wieku

Faeton (fr. phaéton) – lekki odkryty powóz czterokołowy używany w XVIII-XIX wieku.

Był jedno- lub dwukonnym pojazdem spacerowym na wysokich kołach, resorowanym, bez drzwiczek, otwartym z boku, z podnoszoną budą. Niewielka skrzynia miała tylko dwa siedzenia: z przodu większe i wygodniejsze, przeznaczone dla powożącego, za nim – drugie, mniejsze, dla służącego lub woźnicy. Szybki, lecz niebezpieczny w powożeniu (wywrotny), nazwą nawiązywał do mitycznego Faetona i tragicznych skutków jego powożenia rydwanem słońca. W Polsce modny już w czasach Stanisława Augusta, rozpowszechniony pojazdem stał się w XIX wieku. Jego odmiana z około połowy tego stulecia (tzw. Kutschirfaeton) miała podnoszoną płócienną budę nad przednim siedzeniem[1].

W użyciu pozostawał jeszcze na początku XX stulecia[2]. We Lwowie pierwszy faeton kryty (z budą), według projektu Antoniego Kurkowskiego, odnotowano w 1905 roku[3].

Podobny elegancki pojazd spacerowy dla dwóch osób, resorowany, z kozłem, nazywano mylordem. Przez krótki czas używano go w Anglii w drugiej połowie XIX wieku[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Słownik terminologiczny sztuk pięknych, dz. cyt., s. 105.
  2. Hans-Jörg Schrenk: Neue Fahrlehre. Gespannfahren mit einem und zwei Pferden. Stuttgart: Franckh-Kosmos, 1992, s. 84-85.
  3. Pierwszy kryty faeton we Lwowie. „Nowości Illustrowane”. Nr 32, s. 2, 3, 5 sierpnia 1905. 
  4. Słownik terminologiczny sztuk pięknych, dz. cyt., s. 243.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]