Fantoft stavkirke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fantoft stavkirke
Fantoft stavkirke
Państwo  Norwegia
Miejscowość Bergen
Wyznanie rzymskokatolicki
Rodzaj kościół
Historia
Data budowy ok. 1150
Data zniszczenia 1992
Data reaktywacji 1997
Dane świątyni
Budulec drewno
Położenie na mapie Norwegii
Mapa lokalizacyjna Norwegii
Fantoft stavkirke
Fantoft stavkirke
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Fantoft stavkirke
Fantoft stavkirke
Ziemia 60°20′29,9″N 5°21′11,3″E/60,341639 5,353139

Fantoft stavkirke - kościół klepkowy znajdujący się w Bergen (dzielnica Fana), w Norwegii. Obecnie jest wierną kopią dawnego kościoła, spalonego w 1992.

Pierwotny kościół powstał około 1150, w wiosce Fortun obok Sognefjordu. W XIX wieku, podobnie jak w wielu innych przypadkach, mieszkańcy postanowili go rozebrać, aby wybudować nową, większą świątynię. Stary kościół sprzedano i rozebrano - w 1879 kupił go konsul z Bergen Fredrik Georg Gade i kazał go przetransportować na obecne miejsce. Po złożeniu kościoła w 1883 zmieniono nieco jego wygląd, głównie dach - dodano nowe elementy, m.in. zdobienia kalenic w kształcie głów smoków. W 1916 właścicielem został Jacob Kjone, miłośnik architektury drewnianej.

Kościół przed przeniesieniem z wioski Fortun

6 czerwca 1992 kościół doszczętnie spłonął - początkowo sądzono, że od uderzenia pioruna lub zwarcia w instalacji elektrycznej. O podpalenie go, jak i kilku innych kościołów oskarżono Varga Vikernesa, muzyk blackmetalowego projektu Burzum, jednakże został uznanym za niewinnego. Fotografia spalonego kościoła znalazła się na okładce płyty Aske[1], wiele osób uważa, że Vikernes osobiście zrobił to zdjęcie.

Kościół odbudowano (korzystając ze starych rysunków oraz zdjęć) w formie sprzed pożaru i otworzono ponownie w 1997. W większości wykorzystano identyczne materiały budowlane, podobnie jak techniki budowlane. Jedyną częścią oryginalnego wyposażenia jest metalowy krzyż, który znaleziono w popiele.

Przypisy