Kaupanger stavkirke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kościół w Kaupanger
Kaupanger stavkirke
Ilustracja
Państwo  Norwegia
Miejscowość Kaupanger
Wyznanie protestanckie
Kościół Norwegii
Położenie na mapie Sogn og Fjordane
Mapa lokalizacyjna Sogn og Fjordane
Kościół w Kaupanger
Kościół w Kaupanger
Położenie na mapie Norwegii
Mapa lokalizacyjna Norwegii
Kościół w Kaupanger
Kościół w Kaupanger
Ziemia61°11′03″N 7°14′00″E/61,184167 7,233333

Kościół klepkowy w Kaupanger (Kaupanger stavkirke) - kościół klepkowy (słupowy), znajdujący się w norweskiej miejscowości Kaupanger, w gminie Sogndal, w regionie Sogn og Fjordane. Jest jednym z największych kościołów w regionie.

Nawa główna opiera się na 22 słupach, zaś prezbiterium jest oparte na czterech słupach wolnostojących. W sumie na konstrukcję świątyni składa się najwięcej słupów spośród wszystkich kościołów klepkowych Norwegii.

Kościół został wybudowany w 1190 roku na ruinach dwóch wczęsniejszych kościołów drewnianych. Drugi z nich spłonął prawdopodobnie w 1184 roku, gdy Sverre Sigurdsson kazał spalić handlowe miasto Kaupanger w celu ukarania jego mieszkańców za nieposłuszeństwo. Pomimo licznych prac restauracyjnych średniowieczna konstrukcja kościoła zachowała się do dziś. Ambona, ołtarz główny, chrzcielnica oraz bogato rzeźbione płyty nagrobne pochodzą z XVII wieku. W tym czasie dach oraz nawa zostały przebudowane. W czasie prac restauracyjnych w XX wieku ścienna polichromia przedstawiająca pnącza i winorośle została odnowiona. Domalowano również nowe motywy.

Świątynia należy do grupy kościołów klepkowych (słupowych) - stavkirken