Kaupanger stavkirke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół w Kaupanger
Kaupanger stavkirke
Ilustracja
Państwo

 Norwegia

Miejscowość

Kaupanger

Wyznanie

luteranizm

Kościół

Kościół Norwegii

Położenie na mapie Sogn og Fjordane
Mapa konturowa Sogn og Fjordane, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół w Kaupanger”
Położenie na mapie Norwegii
Mapa konturowa Norwegii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół w Kaupanger”
Ziemia61°11′03″N 7°14′00″E/61,184167 7,233333

Kościół klepkowy w Kaupanger (Kaupanger stavkirke) - kościół klepkowy (słupowy), znajdujący się w norweskiej miejscowości Kaupanger, w gminie Sogndal, w regionie Sogn og Fjordane. Jest jednym z największych kościołów w regionie.

Nawa główna opiera się na 22 słupach, zaś prezbiterium jest oparte na czterech słupach wolnostojących. W sumie na konstrukcję świątyni składa się najwięcej słupów spośród wszystkich kościołów klepkowych Norwegii.

Kościół został wybudowany w 1190 roku na ruinach dwóch wczęsniejszych kościołów drewnianych. Drugi z nich spłonął prawdopodobnie w 1184 roku, gdy Sverre Sigurdsson kazał spalić handlowe miasto Kaupanger w celu ukarania jego mieszkańców za nieposłuszeństwo. Pomimo licznych prac restauracyjnych średniowieczna konstrukcja kościoła zachowała się do dziś. Ambona, ołtarz główny, chrzcielnica oraz bogato rzeźbione płyty nagrobne pochodzą z XVII wieku. W tym czasie dach oraz nawa zostały przebudowane. W czasie prac restauracyjnych w XX wieku ścienna polichromia przedstawiająca pnącza i winorośle została odnowiona. Domalowano również nowe motywy.