Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego
Federal Emergency Management Agency
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Data utworzenia

19 czerwca 1978

Administrator

Deanne Criswell

Zastępca

Wakat

Budżet

13,9 mld USD

Adres
500, C Street SW, Washington, DC 20024
Położenie na mapie Dystryktu Kolumbii
Mapa konturowa Dystryktu Kolumbii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej znajduje się punkt z opisem „Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego”
Ziemia38°53′08,6″N 77°01′07,3″W/38,885722 -77,018694
Strona internetowa

Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (ang. Federal Emergency Management Agency, FEMA) – amerykańska agencja, od 2003 roku podlegająca Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego USA, odpowiadająca za zarządzanie kryzysowe. Jej obecnym administratorem jest Deanne Criswell[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia prób ochrony na skalę federalną przed różnorakim niebezpieczeństwem (jak powodzie, huragany) sięga lat 30. XX wieku. Od tamtego czasu powstało bardzo wiele organizacji zajmujących się ochroną, ale w ściśle określonej dziedzinie, np. od 1934 Biuro Dróg Publicznych odpowiadało za finansowanie dróg zniszczonych w wyniku powodzi itp., Korpus Inżynieryjny Armii Stanów Zjednoczonych od 1965 miał m.in. przygotowywać projekty ochrony przeciwpowodziowej. W końcowej fazie (gdy zagrożenia związane z elektrowniami jądrowymi i transportem substancji niebezpiecznych zostały dodane do katastrof naturalnych) istniało ponad 100 federalnych agencji, które brałyby udział w wypadku katastrofy.

Narodowe Stowarzyszenie Gubernatorów nalegało, by zmniejszyć liczbę agencji i je scentralizować. Nalegali oni na prezydenta Jimmy’ego Cartera do podjęcia działań ku stworzeniu jednej agencji, która otrzymałaby większość funkcji wielu innych agencji federalnych, prezydent zrobił to w lipcu 1979 roku powołując FEMA. Miało to miejsce po serii katastrof zapór (m.in. wielka katastrofa zapory Teton w roku 1976).

W 2003 roku weszła w skład Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (ang. United States Department of Homeland Security).

Zadania i działanie FEMA[edytuj | edytuj kod]

FEMA jest agencją ukierunkowaną na raportowanie zagrożeń, planowanie i zarządzanie działaniami związanymi z zapobieganiem katastrofom i klęskom żywiołowym oraz łagodzeniem ich skutków. FEMA połączyła więc pod jednym kierownictwem rozproszone obowiązki innych organizacji w zakresie działań w przypadku katastrof lub klęsk żywiołowych. Wchłonęła ona kilka agencji federalnych między innymi Agencję Obrony Cywilnej z Departamentu Obrony. W swej działalności FEMA współpracuje z wieloma innymi agencjami federalnymi oraz organizacjami pozarządowymi między innymi z Amerykańskim Czerwonym Krzyżem.

FEMA rozpoczęła wdrażanie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Kryzysowego (ang. Integrated Emergency Management System) uwzględniającego wszystkie zagrożenia – od niewielkich, wyizolowanych do krańcowych takich jak atak terrorystyczny czy wojna. Od czasu swojego powstania FEMA stawała w obliczu takich zagrożeń jak trzęsienie ziemi w 1989 r., huragan Andrew w 1992 r., awaria elektrowni atomowej Three Mile Island itp. Obecnie FEMA zatrudnia ponad 14844 pracowników[2] i jest wspierana przez czterotysięczny korpus osób będący w dyspozycji – by pomóc w razie katastrofy.

Jednym z zadań FEMA jest przygotowywanie społeczeństwa do mogących nastąpić zagrożeń. FEMA uczy i przygotowuje ludzi do postępowania w określonym typie zagrożenia, pomaga ludziom w różnego rodzaju klęskach i katastrofach. Specjalną rolę przywiązuje się do przekazywania wiedzy o zagrożeniach dzieciom i młodzieży.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Offices & Leadership | FEMA.gov, www.fema.gov [dostęp 2021-08-02] (ang.).
  2. o agencji na oficjalnej stronie FEMA (ang.). [dostęp 2016-07-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]