Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego
Federal Emergency Management Agency
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Data utworzenia 19 czerwca 1978
Administrator Deanne Criswell
Zastępca Wakat
Budżet 13,9 mld USD
Adres
500, C Street SW, Washington, DC 20024
Położenie na mapie Dystryktu Kolumbii
Mapa konturowa Dystryktu Kolumbii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej znajduje się punkt z opisem „Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego”
Ziemia38°53′08,6″N 77°01′07,3″W/38,885722 -77,018694
Strona internetowa

Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (ang. Federal Emergency Management Agency, FEMA) – amerykańska agencja, od 2003 roku podlegająca Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego USA, odpowiadająca za zarządzanie kryzysowe. Jej obecnym administratorem jest Deanne Criswell[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia prób ochrony na skalę federalną przed różnorakim niebezpieczeństwem (jak powodzie, huragany) sięga lat 30. XX wieku. Od tamtego czasu powstało bardzo wiele organizacji zajmujących się ochroną ale w ściśle określonej dziedzinie, np. od 1934 Biuro Dróg Publicznych odpowiadało za finansowanie dróg zniszczonych w wyniku powodzi itp., Korpus Inżynieryjny Armii Stanów Zjednoczonych od 1965 miał m.in. przygotowywać projekty ochrony przeciwpowodziowej. W końcowej fazie (gdy zagrożenia związane z elektrowniami jądrowymi i transportem substancji niebezpiecznych zostały dodane do katastrof naturalnych) istniało ponad 100 federalnych agencji, które brałyby udział w wypadku katastrofy.

Narodowe Stowarzyszenie Gubernatorów nalegało, by zmniejszyć ilość agencji i je scentralizować. Nalegali oni na prezydenta Jimmy'ego Cartera do podjęcia działań ku stworzeniu jednej agencji, która otrzymałaby większość funkcji wielu innych agencji federalnych, prezydent zrobił to w lipcu 1979 roku powołując FEMA. Miało to miejsce po serii katastrof zapór (m.in. wielka katastrofa zapory Teton w roku 1976).

W 2003 roku weszła w skład Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (ang. United States Department of Homeland Security).

Zadania i działanie FEMA[edytuj | edytuj kod]

FEMA jest agencją ukierunkowaną na raportowanie zagrożeń, planowanie i zarządzanie działaniami związanymi z zapobieganiem katastrofom i klęskom żywiołowym oraz łagodzeniem ich skutków. FEMA połączyła więc pod jednym kierownictwem rozproszone obowiązki innych organizacji w zakresie działań w przypadku katastrof lub klęsk żywiołowych. Wchłonęła ona kilka agencji federalnych między innymi Agencję Obrony Cywilnej z Departamentu Obrony. W swej działalności FEMA współpracuje z wieloma innymi agencjami federalnymi oraz organizacjami pozarządowymi między innymi z Amerykańskim Czerwonym Krzyżem.

FEMA rozpoczęła wdrażanie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Kryzysowego (ang. Integrated Emergency Management System) uwzględniającego wszystkie zagrożenia – od niewielkich, wyizolowanych do krańcowych takich jak atak terrorystyczny czy wojna. Od czasu swojego powstania FEMA stawała w obliczu takich zagrożeń jak trzęsienie ziemi w 1989 r., huragan Andrew w 1992 r., awaria elektrowni atomowej Three Mile Island itp. Obecnie FEMA zatrudnia ponad 14844 pracowników[2] i jest wspierana przez czterotysięczny korpus osób będący w dyspozycji – by pomóc w razie katastrofy.

Jednym z zadań FEMA jest przygotowywanie społeczeństwa do mogących nastąpić zagrożeń. FEMA uczy i przygotowuje ludzi do postępowania w określonym typie zagrożenia, pomaga ludziom w różnego rodzaju klęskach i katastrofach. Specjalną rolę przywiązuje się do przekazywania wiedzy o zagrożeniach dzieciom i młodzieży.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Offices & Leadership | FEMA.gov, www.fema.gov [dostęp 2021-08-02] (ang.).
  2. o agencji na oficjalnej stronie FEMA (ang.). [dostęp 2016-07-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]