Fedotovia feti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fedotovia feti
Fomichev et Marusik, 2015
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

pająki wyższe

Rodzina

worczakowate

Podrodzina

Gnaphosinae

Rodzaj

Fedotovia

Gatunek

Fedotovia feti

Fedotovia fetigatunek pająka z rodziny worczakowatych. Endemit Mongolii.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2015 roku przez Aleksandra Fomiczewa i Jurija Marusika na łamach „Zootaxa[1][2]. Jako lokalizację typową wskazano Nojon uul w ajmaku południowogobijskim na zachodzie Mongolii. Epitet gatunkowy nadano na cześć Victora Feta[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samiec ma ciało długości od 8,6 do 10 mm przy karapaksie długości od 3,9 do 4,8 mm i szerokości od 3 do 3,8 mm, samica zaś ma ciało długości od 9 do 11,7 mm przy karapaksie długości od 3,3 do 4,9 mm i szerokości od 2,7 do 3,8 mm. Karapaks jest jasnobrązowy, spłaszczony, o niewyniesionej części głowowej, w widoku grzbietowym o gruszkowatym obrysie. Oczy pary przednio-środkowej leżą nieco bardziej z przodu niż pary przednio-bocznej. Oczy par środkowych są o połowę mniejsze niż par bocznych i rozmieszczone na planie dłuższego niż szerokiego i najszerszego w tyle czworokąta. Oczy pary tylno-środkowej są jasno ubarwione i nieregularnie trójkątne, a par pozostałych okrągłe i ciemno ubarwione. Szczękoczułki samca są jasnobrązowe, o przedniej krawędzi bruzdy zaopatrzonej w dwa, a tylnej w pięć zębów. Szczękoczułki samicy natomiast są brązowe, o przedniej krawędzi bruzdy zaopatrzonej w dwa, a tylnej w pięć lub sześć zębów. Barwa wargi dolnej, szczęk i sternum jest jasnobrązowa u samca, a brązowa u samicy. Odnóża u samca są żółte, u samicy natomiast żółte z jasnobrązowymi nadstopiami i stopami pary pierwszej i drugiej. Odnóża są dłuższe i chudsze niż u F. uzbekistanica. Opistosoma (odwłok) u samca ma żółtoszary wierzch i kremowy spód, u samicy natomiast cała jest kremowa. U obu płci występują żółte kądziołki przędne. U samca w przedniej części grzbietowej jej strony obecne jest niewielkie skutum[1].

Genitalia samicy cechują się płytką płciową z wyraźnym, dłuższym niż szerokim, prostokątnawym dołkiem o części tylnej szerszej niż u innych przedstawicieli rodzaju[1].

Nogogłaszczki samca mają niezmodyfikowane udo i rzepkę, goleń zaopatrzoną w grzbietowo przesuniętą, grubą, krótszą od goleni i w połowie długości zakrzywioną apofizę retrolateralną, prawie prostokątne cymbium z wklęśniętą krawędzią tylno-boczną, długą apofyzę medialną o silnie zakrzywionym wierzchołku oraz półtorakrotnie dłuższy od karapaksu embolus[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pająk górski, znajdywany na rzędnych od 1600 do 1700 m n.p.m.[1]

Gatunek palearktyczny, endemiczny dla Mongolii[2][1], znany z ajmaków ajmaku południowogobijskiego i gobijsko-ałtajskiego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Alexander A. Fomichev, Yuri M. Marusik. A survey of East Palaearctic Gnaphosidae (Araneae). 4. A review of Fedotovia Charitonov, 1946. „Zootaxa”. 3948 (1), s. 93-108, 2015. DOI: 10.11646/zootaxa.3948.1.6. 
  2. a b Gen. Fedotovia Charitonov, 1946. [w:] World Spider Catalog [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2024-01-22].