Ferenc Berényi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ferenc Berényi
Data i miejsce urodzenia 1927
Dévaványa
Data i miejsce śmierci 2004
Budapeszt
Dziedzina sztuki Malarstwo

Ferenc Berényi (ur. 9 listopada 1927 - zm. 2 sierpnia 2004) - węgierski malarz.

Ferenc urodził się w 1927 w węgierskim mieście Dévaványa. W 1949 roku wyjechał do Budapesztu, gdzie rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych. Jego nauczycielem został Jenő Barcsay oraz kilku innych znanych malarzy. Po ukończeniu uczelni w 1953 roku rozpoczął karierę malarską.

Od 1954 był częstym gościem na wystawach organizowanych m.in. w takich miastach jak Moskwa, Praga, Warszawa, Sofia, Koszyce, Bombaj, Lozanna, Paryż, Bazylea, a także Waszyngton oraz Helsinki.

W 1961 roku ufundował nagrodę dla młodych artystów oraz malarzy. W tym samym roku otrzymał stypendium Drekowitza. Po ukończeniu studiów stypendialnych wyjechał do miasta Szolnok gdzie mieszkał do końca życia.

Dwukrotnie został mianowany dyrektora budapeszteńskiej akademii sztuk pięknych, a w latach 1975-1982 był jednym z wykładowców na licznych artystycznych uczelniach na terenie Węgier.

Ferenc Berényi zmarł w Budapeszcie w 2004 roku w wieku 77 lat.

W czasie swojego życia a także po śmierci prace Ferenca były wystawiane m.in. w galerii narodowej w Budapeszcie a także galeriach i muzeach w Sofii oraz Szolonku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]