Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych
Ilustracja
Lata aktywności

od 1966

Państwo

 Polska

Miejscowość

Kazimierz Dolny

Organizator

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Tematyka

festiwal kultury ludowej

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą – cykliczna impreza, której zadaniem jest promowanie kultury ludowej i folkloru. Festiwal zapoczątkowany w 1966 roku to rodzaj konkursu, w którym rywalizują między sobą kapele i śpiewacy ludowi z całej Polski. Oprócz występów na scenie imprezie towarzyszy klub festiwalowy, warsztaty oraz jarmark.

Najważniejsze, prestiżowe spotkanie śpiewaków i kapel ludowych w Polsce. Jego celem jest przegląd, popularyzacja oraz dokumentacja tradycji autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. Impreza ma charakter konkursu; biorą w niej udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, śpiewacy i zespoły śpiewacze, których repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu kraju. Głównym wyróżnieniem jest tzw. Baszta, którą przyznaje się w kilku kategoriach (m.in. solistom, kapelom, zespołom śpiewaczym)[1]. Festiwalowi, na którym rokrocznie spotyka się około 700 artystów, towarzyszy Kiermasz Sztuki Ludowej organizowane przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych.

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych organizuje Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Baszty dla najlepszych. Wręczono nagrody Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, Polskie Radio Lublin, 26 czerwca 2022 [dostęp 2022-07-06] (pol.).