Filip II Sabaudzki-Achajski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Filip II Sabaudzki-Achaja)
Filip
Filippo
ilustracja herbu
Dane biograficzne
Dynastia

sabaudzka

Data urodzenia

sierpień 1340

Data i miejsce śmierci

21 grudnia 1368
Avigliana

Ojciec

Jakub Sabaudzki-Achajski

Matka

Sybilla Baux

Rodzeństwo

przyrodnie
Amadeusz
Ludwik

Żona

Alicja de Thoire de Villars
od 19 września 1362
do 21 grudnia 1368

Konkubina

siostra Filipa Storgi

Dzieci

Humberta?

Filip II Sabaudzki-Achajski, wł. Filippo II di Savoia-Acaia (ur. w sierpniu 1340, zm. 21 grudnia 1368 w Aviglianie) – syn hrabiego Piemontu Jakuba Sabaudzkiego-Achajskiego (wł. Giacomo di Savoia-Acaia, 1301–1367) i Sybilli des Baux (fr. Sibylle des Baux), wydziedziczony przez ojca około 1366[1][2][3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ojciec Filipa II, Jakub, został ogłoszony zdrajcą w 1360 przez Amadeusza VI, ponieważ dopuścił się buntu przeciw zależności wasalnej, której powinien przestrzegać w stosunku do swoich kuzynów, hrabiów Sabaudii. Dlatego, po krótkiej wojnie, Jakub został aresztowany[3], a jego syn i dziedzic, Filip, schronił się w Alessandrii. Jakub, aby odzyskać wolność i oczyścić się ze wszystkich zarzutów oraz odzyskać swoje włości, musiał zapłacić 160 000 złotych florenów, musiał też zrezygnować z roszczeń do Ivrei i Canavese oraz zmuszony został do poślubienia młodszej o trzydzieści lat Małgorzaty de Beaujeu (fr. Marguerite de Beaujeu). Swoje dobra odzyskał po podpisaniu 2 lipca 1362 porozumienia[3].

W 1366 Jakub został zmuszony przez Amadeusza VI Sabaudzkiego do wydziedziczenia swojego najstarszego syna Filipa i zapisania całego dziedzictwa dzieciom z małżeństwa z Małgorzatą (Amadeusz i Ludwik). Filip, zmarginalizowany i izolowany, kiedy jego ojciec zmarł w 1367 roku, próbował rewanżu przeciwko przyrodnim braciom i Amadeuszowi VI, zwerbował najemników i próbował znaleźć sojuszników w niektórych z sąsiednich księstw: Visconti w Mediolanie, markiza Monferrato[3]; a także szukał poparcie drobnej szlachty piemonckiej.

Armia Zielonego Hrabiego łatwo jednak wygrała z oddziałami Filipa w Fossano w sierpniu 1368, gdzie Filip został aresztowany. Amadeusz postanowił wytoczyć mu proces o rebelię, po procesie i przyznaniu się do zbrodni, uzyskanym również za pomocą tortur, Filip został uwięziony w zamku Avigliana[3] i skazany na śmierć. Wyrok został wykonany 21 grudnia 1368, poprzez utopienie w lodowatych wodach jeziora Avigliana[3].

Według tradycji Filip II przeżył za wstawiennictwem błogosławionego Humberta Sabaudzkiego, dzięki dedykowanemu mu medalionowi, który zawsze nosił, a następnie uciekł do Fatimy w Hiszpanii i zmarł około 1418. Istnieje legenda, że duch Filipa II pojawia się okresowo na tych wodach.

Zaręczony był (na podstawie kontraktu z 4 sierpnia 1346) z Marią Genewską, córką Amadeusza III hrabiego Genewy i jego żony Matyldy Auvergne[3]. W dniu 19 września 1362 Filip ożenił się z Alicją Thoire i Villars (fr. Alice de Thoire de Villars), córką Humberta V, pana Thoire i Villars i jego drugiej żony Beatrycze Chalon, z którą nie miał dzieci[3]. Prawdopodobnie miał córkę, Humbertę, z siostrą Filipa Storgi.

Rodowód[edytuj | edytuj kod]

 
 
 
 
 
Tomasz II Piemoncki
 
 
Tomasz III Piemoncki
 
 
 
 
 
 
Beatrice Fieschi z Lavagna
 
 
Filip I Sabaudzki-Achajski
 
 
 
 
 
 
Hugo Chalon
 
 
Guyonne Burgundzka
 
 
 
 
 
 
Adelajda I Burgundzka
 
 
Jakub Sabaudzki-Achajski
 
 
 
 
 
 
Albert III de la Tour du Pin
 
 
Humbert I Viennois
 
 
 
 
 
 
Beatrycze Coligny
 
 
Katarzyna de la Tour du Pin
 
 
 
 
 
 
Guigues VII Viennois
 
 
Anna Burgundzka
 
 
 
 
 
 
Beatrycze Faucigny
 
Filip II Sabaudzki-Achajski
 
 
 
 
 
Barral Baux
 
 
Bertrand II Baux
 
 
 
 
 
 
Sybilla Anduze
 
 
Rajmund II Baux
 
 
 
 
 
 
Aymar III Valentinois
 
 
Filipina Poitiers
 
 
 
 
 
 
?
 
 
Sybilla des Baux
 
 
 
 
 
 
?
 
 
?
 
 
 
 
 
 
?
 
 
Stefania Baux-Puyricard
 
 
 
 
 
 
?
 
 
?
 
 
 
 
 
 
?
 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. La Società Genealogia Italiana (autor zbiorowy): Enciclopedia genealogica del Mediterraneo. [dostęp 2016-08-04]. (wł.).
  2. Davide Shamà: GENEALOGIE DELLE FAMIGLIE NOBILI ITALIANE. [dostęp 2016-08-04]. (wł.).
  3. a b c d e f g h Foudation of Medieval Genealogy (praca zbiorowa): SAVOY. [w:] Medieval Lands [on-line]. 2014-05-24. [dostęp 2016-08-04]. (ang.).