Filip II Sabaudzki-Achaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Filip
Filippo
Dane biograficzne
Dynastia sabaudzka
Data urodzenia sierpień 1340
Data i miejsce śmierci 21 grudnia 1368
Avigliana
Ojciec Jakub Sabaudzki-Achaja
Matka Sybilla Baux
Rodzeństwo przyrodnie
Amadeusz
Ludwik
Żona Alicja de Thoire de Villars
od 19 września 1362
do 21 grudnia 1368
Konkubina siostra Filipa Storgi
Dzieci Humberta?

Filip II Sabaudzki-Achaja wł. Filippo II di Savoia-Achai, (sierpień 1340 - Avigliana, 21 grudnia 1368), syn księcia z włoskiego domu Sabaudzkiego-Achaja[1][2][3].

Syn Jakuba Sabaudzkiego-Achaja wł. Giacomo di Savoia-Acaia (1301 - 1367) i Sybilli Baux fr. Sibylle des Baux[1][2][3], został wydziedziczony około 1366 r. przez ojca[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ojciec Filipa II, Jakub, został ogłoszony zdrajcą w 1360 przez Amadeusza VI, ponieważ, dopuścił się buntu przeciw zależności wasalnej, której powinien przestrzegać w stosunku do swoich kuzynów hrabiów Sabaudii. Dlatego, po krótkiej wojnie, Jakub został aresztowany[3], a jego syn i następca, Filip, schronił się w Alessandrii. Jakub, aby odzyskać wolność i oczyścić się ze wszystkich zarzutów, oraz odzyskać swoje włości, musiał zapłacić 160.000 złotych florenów, sumę bardzo wygórowaną; musiał też zrezygnować z roszczeń do miasta Ivrea i do Canavese i był zmuszony poślubić trzydzieści lat młodszą Małgorzatę Beaujeu fr. Marguerite de Beaujeu. Swoje dobra odzyskał po podpisaniu 2 lipca 1362 porozumienia[3].

Jakub, w końcu, w 1366 roku został zmuszony przez Amadeusza VI Sabaudzkiego do wydziedziczenia swojego najstarszego syna Filipa i zapisania całego dziedzictwa dzieciom z małżeństwa z Małgorzatą (Amadeusz i Ludwik). Filip, zmarginalizowany i izolowany, kiedy jego ojciec zmarł w 1367 roku, próbował rewanżu przeciwko przyrodnim braciom i Amadeuszowi VI, zwerbował najemników i próbował znaleźć sojuszników w niektórych z sąsiednich księstw: Visconti w Mediolanie, markiza Monferrato[3]; a także szukał poparcie drobnej szlachty piemonckiej.

Armia Zielonego Hrabiego, jednak łatwo wygrała z oddziałami Filipa w Fossano w sierpniu 1368, gdzie został aresztowany. Amadeusz postanowił wytoczyć mu proces o rebelię, po procesie i przyznaniu się do zbrodni , uzyskanym również za pomocą tortur, Filip został uwięziony w Zamku Avigliana[3] i w końcu skazany na śmierć. Wyrok został wykonany 21 grudnia 1368, poprzez utopienie w lodowatych wodach jeziora Avigliana[3].

Według tradycji Filip II przeżył za wstawiennictwem Błogosławionego Humberta Sabaudzkiego, dzięki medalionowi, dedykowanemu jemu, który zawsze nosił, a następnie uciekł do Fatimy w Hiszpanii i zmarł około 1418. Istnieje legenda, że duch Filipa II pojawia się okresowo na tych wodach.

Zaręczony (kontrakt z 4 sierpnia 1346) z Marią Genewską, córką Amadeusza III hrabiego Genewy i jego żony Matyldy Auvergne[3]. W dniu 19 września 1362 Filip ożenił się z Alicją Thoire i Villars fr. Alice de Thoire de Villars córką Humberta V pana Thoire i Villars i jego drugiej żony Beatrycze Chalon, z którą nie miał dzieci[3]. Prawdopodobnie miał córkę, Humbertę, z siostrą Filipa Storgi.

Rodowód[edytuj | edytuj kod]

 
 
 
 
 
Tomasz II Piemoncki
 
 
Tomasz III Piemoncki
 
 
 
 
 
 
Beatrice Fieschi z Lavagna
 
 
Filip I Sabaudzki-Achaja
 
 
 
 
 
 
Hugo Chalon
 
 
Guyonne Burgundzka
 
 
 
 
 
 
Adelajda I Burgundzka
 
 
Jakub Sabaudzki-Achaja
 
 
 
 
 
 
Albert III de la Tour du Pin
 
 
Humbert I Viennois
 
 
 
 
 
 
Beatrycze Coligny
 
 
Katarzyna de la Tour du Pin
 
 
 
 
 
 
Guigues VII Viennois
 
 
Anna Burgundzka
 
 
 
 
 
 
Beatrycze Faucigny
 
Filip II Sabaudzki-Achaja
 
 
 
 
 
Barral Baux
 
 
Bertrand II Baux
 
 
 
 
 
 
Sybilla Anduze
 
 
Rajmund II Baux
 
 
 
 
 
 
Aymar III Valentinois
 
 
Filipina Poitiers
 
 
 
 
 
 
?
 
 
Sybilla Baux
 
 
 
 
 
 
?
 
 
?
 
 
 
 
 
 
?
 
 
Stefania Baux-Puyricard
 
 
 
 
 
 
?
 
 
?
 
 
 
 
 
 
?
 

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b La Società Genealogia Italiana (autor zbiorowy): Enciclopedia genealogica del Mediterraneo (wł.). [dostęp 2016-08-04].
  2. a b Davide Shamà: GENEALOGIE DELLE FAMIGLIE NOBILI ITALIANE (wł.). [dostęp 2016-08-04].
  3. a b c d e f g h i j Foudation of Medieval Genealogy (praca zbiorowa): SAVOY (ang.). W: Medieval Lands [on-line]. 2014-05-24. [dostęp 2016-08-04].