Filipp Jerszakow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Filip Jerszakow)
Filipp Jerszakow
Филипп Афанасьевич Ершаков
ilustracja
generał porucznik generał porucznik
Data i miejsce urodzenia

23 stycznia 1893
Taganka, Imperium Rosyjskie

Data i miejsce śmierci

lipiec 1942
Hammelburg, III Rzesza

Przebieg służby
Lata służby

1914–1942

Siły zbrojne

Carska Armia Rosyjska (1914–1918)
Armia Czerwona (1918–1942)

Stanowiska

dowódca 22 i 20 Armii

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa;
wojna domowa w Rosji;
II wojna światowa †

Odznaczenia
Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonego Sztandaru Medal jubileuszowy „XX lat Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej”

Filipp Afanasjewicz Jerszakow, ros. Филипп Афанасьевич Ершаков (ur. 11 stycznia?/23 stycznia 1893 we wsi Taganka, w obwodzie smoleńskim, zm. w lipcu 1942 w Hammelburgu) – generał porucznik Armii Czerwonej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1914 roku powołany do armii rosyjskiej wziął udział w I wojnie światowej. Walczył na Froncie Północno-Zachodnim, dowodził kompanią w stopniu chorążego.

W 1918 roku wstąpił do Armii Czerwonej, uczestniczył w wojnie domowej. Brał udział w walkach przeciwko wojskom gen. Millera na Froncie Północnym jako dowódca kompanii, następnie był zastępcą dowódcy pułku w walkach przeciwko wojskom gen. Judenicza. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, będąc dowódcą pułku.

Po zakończeniu wojny domowej pełnił służbę w Białoruskim Okręgu Wojskowym. W 1924 roku ukończył kurs „Wystrieł”. Następnie kolejno zajmował stanowiska: zastępcy dowódcy pułku, dowódcy pułku strzeleckiego, zastępcy dowódcy dywizji strzeleckiej. W 1930 roku ukończył kurs dowódców przy Akademii Wojskowo-Politycznej. W 1935 roku ukończył Akademię Wojskową im. M. Frunzego.

Po ukończeniu akademii został dowódcą 29 Dywizji Strzeleckiej, a następnie 5 Korpusu Strzeleckiego. W styczniu 1938 roku został zastępcą dowódcy Charkowskiego Okręgu Wojskowego, a w lipcu 1938 roku został dowódcą Uralskiego Okręgu Wojskowego.

Po ataku Niemiec na ZSRR, z wojsk okręgu sformowano 22 Armię, której został dowódcą. Początkowo armia ta znajdowała się w odwodzie Naczelnego Dowództwa Armii Czerwonej. W dniu 2 lipca 1941 roku weszła w skład Frontu Zachodniego i brała udział w walkach tego frontu w rejonie Witebska i Smoleńska.

We wrześniu 1941 roku został dowódcą 20 Armii wchodzącej w skład Frontu Zachodniego. Brał udział w walkach w rejonie Jarcewa, gdzie dowodzona przez niego armia została okrążona. W czasie walk przy wychodzenia z okrążenia w październiku 1941 roku dostał się do niewoli.

Początkowo umieszczono go w obozie jenieckim w miejscowości Wuhlheide (obecnie miejscowość wchodzi w skład Berlina), gdzie umieszczano wyższych oficerów Armii Czerwonej. Wiosną 1942 roku został przeniesiony do Stalagu XIIIC w Hammelburgu, gdzie w lipcu 1942 roku zmarł w wyniku zawału serca.

Pochowany został na cmentarzu jenieckim w Hammelburgu.

Awanse[edytuj | edytuj kod]

  • komkor (15 lipca 1938)
  • generał porucznik (4 czerwca 1940)[a]

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W związku ze zmianą nazw stopni w Armii Czerwonej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]