Przejdź do zawartości

Flaga maryjna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Flaga maryjna
Flaga maryjna
Informacje
Proporcje

5:8

Wprowadzona

2–10 czerwca 1979 r.[a]

Opis flagi

Ma postać dwóch poziomych pasów o równej szerokości, z których górny jest biały, a dolny niebieski. Jest używana powszechnie w czasie religijnych uroczystości poświęconych Maryi

Warianty
Alternatywna wersja flagi maryjnej, zawierająca rewers Cudownego Medalika
Alternatywna wersja flagi maryjnej, zawierająca rewers Cudownego Medalika

Flaga maryjnakościelna flaga zwyczajowa, wywieszana dekoracyjnie podczas wszystkich katolickich świąt poświęconych Matce Boskiej – np. w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz w Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Często wywieszana jest wespół z flagą Polski oraz tzw. flagą papieską, będącą uproszczoną flagą Watykanu[1][2].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Flaga maryjna powstała w sposób przypadkowy. Pierwszy raz zaistniała ona w świadomości społeczeństwa podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Wówczas to jedno z miast goszczących papieża, Kraków, przyozdobiło ulice w swoje biało-niebieskie miejskie flagi. W trakcie wizyty jednak, z uwagi na niszowość tej flagi oraz silne przywiązanie Jana Pawła II do kultu maryjnego, ludzie błędnie przypisywali ją Matce Boskiej, ponieważ jej barwy tradycyjnie kojarzone są z Marią z Nazaretu – widać to szczególnie na rzeźbach i obrazach, gdzie przedstawiana jest nader często w jasnoniebieskim bądź niebieskim płaszczu i białej sukni[1].

Po zakończonej pielgrzymce papieskiej flaga maryjna nie była często wywieszana publicznie z uwagi na ateistyczny charakter PRL, jednakże pamięć o niej przetrwała i doprowadziła do tego, że stała się stałym elementem religijnych dekoracji, a w dodatku wymusiła na władzach Krakowa późniejszą zmianę używanego odcienia niebieskiego na fladze miasta[1].

Flaga maryjna uznawana jest za ewenement występujący wyłącznie w Polsce[1].

Galeria

[edytuj | edytuj kod]
  1. W sposób niezamierzony.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d Krzysztof J. Guzek, Flagi „maryjne” – vox populi vox Dei [online], Polskie Towarzystwo Weksylologiczne.
  2. Flaga Maryjna – kiedy ją wywieszać i jakie ma znaczenie? [online], www.swietywojciech.pl [dostęp 2023-08-27] (pol.).