Flaga Bretanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cywilna flaga i bandera Flaga "Gwenn ha du"
Cywilna flaga i bandera Flaga "Kroaz Du"

Flaga Bretanii - (bretoński: Gwenn ha Du lub Gwenn-ha-Du co oznacza « biały i czarny »; gallo: Blanc e Neirr) flaga regionu historycznego Francji, Bretanii, którą utworzył w 1923, wykorzystując historyczne motywy regionu, Morvan Marchal, architekt i działacz bretoński.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Jedenaście heraldycznych gronostajów symbolizuje Bretanię książęcą. Dziewięć równych pasów poziomych reprezentuje dziewięć regionów historycznych Bretanii, przy czym cztery białe symbolizują regiony Dolnej Bretanii: Cornouaille, Léon, Trégor i Vannetais, natomiast pięć czarnych odpowiada regionom Górnej Bretanii: Pays Nantais, Pays Rennais, Pays de Saint-Brieuc, Pays de Saint-Malo, Pays de Dol. Często utożsamia się regiony historyczne Bretanii z biskupstwami, ich granice nie pokrywają się jednak całkowicie z granicami regionów.

Inspiracje[edytuj | edytuj kod]

W zamierzeniu jej twórcy, Morvana Marchala, flaga Bretanii miała być syntezą elementów heraldycznych od wieków używanych w Bretanii oraz symbolizować różnorodność regionów Bretanii. Prawdopodobnie Marchal inspirował się:

  • bretońskimi kolorami i motywami historycznymi - biały i czarny, symbole gronostajów,
  • flagą USA i flagą Grecji, które ówcześnie uważane były za nowoczesne symbole krajów demokratycznych,
  • herbem miasta Rennes,
  • herbem irlandzkiej rodziny Marshal.[1]

Historia użycia Gwenn ha Du[edytuj | edytuj kod]

W 1925 flaga została przedstawiona na wystawie sztuk dekoracyjnych w Paryżu. W 1927 bretońskie ruchy polityczne (w tym autonomiści) ogłosili Gwenn ha Du flagą narodową Bretanii. Następnie upowszechnia się jako flaga wykorzystywana przez liczne stowarzyszenia celtyckie. W 1937 flaga została użyta na wystawie "Sztuka i technika w życiu współczesnym" w Paryżu. Przez wiele lat władze francuskie nie tolerowały podkreślania identyfikacji z Bretanią, dopiero w połowie lat sześćdziesiątych zezwolono na użycie Gwenn ha Du bez przeszkód. Jednocześnie zachodziła coraz większa identyfikacja Bretończyków z Gwenn ha Du, czego wyrazem było m.in. zawieszenie go na szczycie wieży katedry Notre-Dame w Paryżu 3 października 1972. Obecnie flaga Bretanii jest w powszechnym użyciu w Bretanii. Patrick Maréschal, przewodniczący Rady Generalnej departamentu Loire-Atlantique umieścił ją przez siedzibą Rady w Nantes, aby podkreślić przynależność tego departamentu do Bretanii, mimo że formalnie nie należy on do regionu administracyjnego Bretania[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geobreizh.com: LE GWENN HA DU, DRAPEAU MODERNE DE LA BRETAGNE (fr.). [dostęp 14 września 2009].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Geobreizh.com: LE GWENN HA DU, DRAPEAU MODERNE DE LA BRETAGNE (fr.). [dostęp 14 września 2009].