Flipper

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy automatu do gry. Zobacz też: grupa muzyczna Flipper.
Flippery

Flipper (nazywany też pinballem) – automat do gry, w którym gracz za pomocą ruchomych łapek (z ang. flipper) odbija kulkę poruszającą się po nachylonej w jego kierunku planszy. Gra kończy się, gdy kulka wpadnie określoną liczbę razy do otworu na dole planszy. Są też na niej elementy, za których trafianie gracz zdobywa punkty. Pierwszym flipperem był Triple Action, wyprodukowany w 1948 roku przez Steve'a Kordeka[1].

Flippery są symulowane za pomocą gier komputerowych, są to albo emulacje prawdziwych maszyn tego typu, albo tworzone stricte na te potrzeby. Gra się zazwyczaj myszką bądź klawiaturą i trzeba za pomocą dwóch (czasami więcej) flipperów utrzymać kulę jak najdłużej na stole trafiając w różne cele (np. tarcze, otwory, rampy, tunele itp. zdobywając przy tym jak najwięcej punktów.

Pierwsze gry tego typu pojawiły się na komputery 8-bitowe. Były to zazwyczaj bardzo proste gry, gdzie akcja toczyła się na jednej planszy i bez przesuwania ekranu (Pinball Factory). Z czasem w kolejnych grach doszło przewijanie ekranu. Tytułami, które znacząco wpłynęły na gatunek pinballi, były Pinball Dreams, Pinball Fantasies i Pinball Illusions autorstwa 21st Century Entertainment Ltd. z dynamiczną akcją i nowoczesną oprawą graficzną. Pinball występuje także w formie jednej z gier dla systemu Windows.

Przypisy

  1. Phil Kollar: Pinball Legend Passes Away (ang.). Game Informer, 2012-02-27. [dostęp 2012-04-05].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]