Fontanna Barmalej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dziecięcy korowód
Ilustracja
Państwo  Rosja
Miejscowość Wołgograd
Data odsłonięcia 1930
Ważniejsze przebudowy 23 sierpnia 2013
Położenie na mapie obwodu wołgogradzkiego
Mapa lokalizacyjna obwodu wołgogradzkiego
Dziecięcy korowód
Dziecięcy korowód
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Dziecięcy korowód
Dziecięcy korowód
Ziemia48°42′43,8″N 44°30′50,0″E/48,712167 44,513889

Dziecięcy korowód (Детский Хоровод) – fontanna, która znajduje się w centrum Wołgogradu (dawnego Stalingradu).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Była jedną z kilku podobnych fontann zbudowanych w latach 30. XX wieku w dużych miastach ZSRR (niemal identyczna znajdowała się m.in. w Woroneżu). Została ustawiona na placu przed dworcem kolejowym, naprzeciwko Muzeum Obrony Czerwonego Carycyna. Przedstawiała sześcioosobową grupkę rozbawionych dzieci tańczących wokół krokodyla. Przez mieszkańców zwana była Fontanną Barmalej (Фонтан Бармалей), od tytułu popularnej baśni Kornieja Czukowskiego.

Replika Dziecięcego korowodu

Fontanna została rozsławiona dzięki zdjęciom korespondenta wojennego Emmanuiła Jewzierichina, wykonanym w sierpniu 1942, po wielkim niemieckim nalocie na miasto. Można na nich zauważyć kontrast dziecięcej beztroski z otaczającą wojenną rzeczywistością. Uszkodzona budowla stała się potem jednym z symboli bitwy stalingradzkiej.

Po wojnie została odrestaurowana, zdemontowano ją jednak w latach 50. Powracające głosy o potrzebie odtworzenia symbolu historii miasta, doprowadziły do jej zrekonstruowania i ponownego uruchomienia 23 sierpnia 2013 - dokładnie w 71. rocznicę wykonania słynnych fotografii. Replika stoi w nieco innym miejscu, a dzieci są o 20 cm wyższe i wykonane z żywicy, a nie z betonu jak w oryginale.

Inna replika fontanny, dokładniej oddająca wygląd pierwowzoru, została w 2013 ustawiona przed zachowanymi ruinami Młyna Gerharda, w pobliżu Muzeum Panorama Bitwy Stalingradzkiej i Domu Pawłowa.

Fontannę można zobaczyć m.in. w filmach Wróg u bram, V jak vendetta oraz Stalingrad.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]