Fordlandia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fordlandia
ilustracja
Państwo  Brazylia
Położenie na mapie Brazylii
Mapa lokalizacyjna Brazylii
Fordlandia
Fordlandia
Ziemia3°49′53″S 55°29′51″W/-3,831389 -55,497500

Fordlandia – osada przemysłowa w puszczy amazońskiej, część miasteczka Aveiro w brazylijskim stanie Pará, w pobliżu miasta Santarém, w połowie drogi między Belém a Manaus, nad brzegiem rzeki Tapajós.

Fordlandia została założona dla 8 tys. mieszkańców na obszarze 14.568 km² przez Henry Forda w drugiej połowie lat dwudziestych XX wieku, formalnie na mocy decyzji gubernatora Dionisio Bentesa i zatwierdzonego przez Zgromadzenie Ustawodawcze w dniu 30 września 1927. Miała stanowić centrum plantacji drzew kauczukowych potrzebnych do otrzymania kauczuku, dostarczanego później do amerykańskich fabryk Forda, potrzebnego do wyprodukowania opon, również do własnych zakładów w São Paulo. Własna plantacja miała na celu pozyskanie surowca tańszego niż kauczuk pochodzący z dalekich azjatyckich plantacji. Plany nie zostały zakończone sukcesem z powodu klęsk w uprawach i rebelii w 1930 miejscowych pracowników.

W mieście zostały wybudowane komfortowe osiedle mieszkaniowe, elektrownia, basen, szkoła, kościół, kino. Obecnie osada jest niezamieszkana[potrzebny przypis].

W 1944 Walt Disney zrealizował film promocyjny pt "The Amazon awakens" (Amazonia się budzi).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adam Leszczyński: Fortlandia w Amazonii, Alehistoria, 27 sierpnia 2012, s. 15, dod. do Gazety Wyborczej