Manaus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Manaus
Ilustracja
Manaus
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Brazylia

Stan

 Amazonas

Burmistrz

Arthur Virgilho Neto

Powierzchnia

11 401 km²

Wysokość

92 m n.p.m.

Populacja
• liczba ludności


2 063 547
(2022)

Nr kierunkowy

(+55) 92

Kod pocztowy

69000-000

Położenie na mapie Amazonas
Mapa konturowa Amazonas, po prawej znajduje się punkt z opisem „Manaus”
Położenie na mapie Brazylii
Mapa konturowa Brazylii, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Manaus”
Ziemia3°07′45″S 60°01′17″W/-3,129167 -60,021389
Strona internetowa

Manaus (wym. [maˈnaws]) – miasto w Brazylii, największe miasto Amazonii, przeżywające rozkwit na przełomie XIX i XX wieku oraz ponownie współcześnie. Jest stolicą stanu Amazonas w Regionie Północnym.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Manaus leży nad rzeką Rio Negro, w miejscu łączenia się rzek Solimões i Rio Negro, które tworzą Amazonkę, w środku Puszczy Amazońskiej. Jest oddalone ok. 1200 km od wybrzeża.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Jest portem bezcłowym, co pozwoliło Manaus stać się najbardziej znaczącym portem na rozległym systemie rzecznym Amazonii, dostępnym także dla statków morskich. W mieście rozwinął się przemysł spożywczy, włókienniczy, skórzany, rafineryjny oraz hutniczy[1].

Religia[edytuj | edytuj kod]

Jest siedzibą rzymskokatolickiego arcybiskupstwa Manaus.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Manaus rozpoczęło swoje istnienie jako mały fort, São José da Barra, założony przez portugalskich osadników dla obrony przed hiszpańskimi najeźdźcami przybywającymi Amazonką. W listopadzie 1832 roku osadzie przyznano prawa wioski i nadano nazwę Manaus, w nawiązaniu do plemienia Manaos, które niegdyś zamieszkiwało te tereny. W lokalnym języku słowo to oznacza „Matkę Boga”. 24 października 1848 Manaus dostało prawa miejskie oraz nazwę Cidade da Barra do Rio Negro. W 1850 r. Amazonia stała się prowincją Brazylii, zaś miasto w 1856 r. ponownie zmieniło nazwę na Cidade de Manaus.

W latach od 1890 do 1920 miasto przeżywało swój złoty okres z powodu zwiększonego zapotrzebowania na kauczuk naturalny po wynalezieniu procesu wulkanizacji. Zapotrzebowanie na kauczuk napędzała rodząca się motoryzacja, a kauczuk był równie ważny jak kawa w brazylijskim eksporcie. Swój rozwój miasto zawdzięczało m.in. portowi rzecznemu z pływającymi nabrzeżami, dostępnemu dla statków oceanicznych, którego budowę ukończyła w 1902 r. firma polskiego inżyniera Bronisława Rymkiewicza. Dzięki ogromnym pieniądzom Manaus jako pierwsze miasto w Ameryce Południowej miało zelektryfikowany transport publiczny i pierwszy system telefoniczny w Amazonii. Symbolem ówczesnych możliwości miasta jest bogato przyozdobiony gmach opery do którego sprowadzano śpiewaków z Mediolanu. Kauczuk uczynił z wielu milionerów, imigranci z północno-wschodniej Brazylii przybywali żeby się wzbogacić. Rozwój miasta został wkrótce zahamowany z powodu zdobycia przez Anglika Henry’ego Wickhama w 1876 nasion kauczukowca brazylijskiego (Hevea brasiliensis) i założeniu plantacji przez Brytyjczyków w południowo-wschodniej Azji. W 1913 cena kauczuku spadła poniżej 1/4 rekordowych cen z 1910. Do tego w 1920 wynaleziono kauczuk syntetyczny. Wszystko to spowodowało gwałtowny spadek cen kauczuku na światowym rynku i w konsekwencji zubożenie miasta.

Miasto podniosło się znowu, kiedy w 1966 rząd Brazylii ogłosił je portem bezcłowym. Wówczas zagraniczni przemysłowcy zaczęli sprowadzanie półproduktów wolnych od podatków i montowanie ich na miejscu. Wokół miasta zaczęły powstawać nowe fabryki.

Populacja[edytuj | edytuj kod]

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Lotniska[edytuj | edytuj kod]

W granicach miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy Manaus, który w 2010 roku obsłużyło około 2,7 mln pasażerów. Został otwarty w 1976 roku i zastąpił dotychczasowe lotnisko w Manaus, Ponta Pelada, które obecnie wykorzystywane jest wyłącznie do celów wojskowych.

Arena Amazônia[edytuj | edytuj kod]

Arena Amazônia

W Manaus zbudowany został nowoczesny stadion piłkarski, Arena Amazônia, który był miejscem rozgrywania 4 meczów Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2014 roku. Jego pojemność wynosi 40 549 miejsc. Został zbudowany w miejscu starego stadionu Estádio Vivaldo Lima. Wielu piłkarzy narzeka na trudne warunki do gry spowodowane wysoką temperaturą i wilgotnością, wynikającą z położenia Manaus w samym sercu Puszczy Amazońskiej.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Puszcza Amazońska[edytuj | edytuj kod]

Bezpośrednia bliskość Puszczy Amazońskiej, a także gorący klimat, sprawia, że Manaus jest tłumnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Przybywający do miasta są często zainteresowani tropikalną fauną i florą.

W pobliżu Manaus żyje zagrożony wyginięciem gatunek ssaka, Tamaryna dwubarwna.

Rio Negro[edytuj | edytuj kod]

Mieszanie się wód

Kolejną atrakcją turystyczną są wycieczki łódkami wzdłuż rzeki Rio Negro. W pobliżu Manaus, łączy się ona z Rio Solimoes. Ponieważ wody tych rzek mają zupełnie inne kolory (ciemniejszy i jaśniejszy), mieszanie się ich daje ciekawy efekt.

Zoo[edytuj | edytuj kod]

W Manaus znajduje się publiczny ogród zoologiczny, w którym znajduje się wiele gatunków zwierząt z Amazonii.

Opera w Manaus[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: Teatro Amazonas.

Opera w Manaus (port. Teatro Amazonas) powstała w 1896 roku z inicjatywy ludzi trudniących się handlem kauczukiem. Jest w stanie pomieścić 701 osób. Do jej budowy użyto materiałów ściągniętych z Europy.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Osoby związane z Manaus[edytuj | edytuj kod]

Miasta partnerskie[2][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Manaus, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-07-24].
  2. DB-City