Przejdź do zawartości

Fotografia tradycyjna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolaż zdjęć tradycyjnych, 1990 r. Rostów nad Donem, Rosja.
Aparat analogowy Nikon F100, z załadowanym filmem czarnobiałym, Ilford HP5+ 400.

Fotografia tradycyjna, fotografia chemiczna, fotografia analogowa[1][2] (w odróżnieniu od cyfrowej) – fotografia, w której nośnikiem obrazu są chemiczne materiały światłoczułe (filmy, błony, płyty, klisze, papiery itp.). W fotografii tradycyjnej dominuje fotografia srebrowa, czyli fotografia oparta na światłoczułych halogenkach srebra. Do fotografii tradycyjnej zaliczają się też szlachetne techniki fotograficzne wykorzystujące światłoczułe właściwości chromianów.

Zalety fotografii tradycyjnej

[edytuj | edytuj kod]

Fotografia tradycyjna ma wiele zalet w porównaniu z fotografią cyfrową. Na przykład w fotografii tradycyjnej na nośnikach srebrowych, wciąż zaletą pozostaje rozdzielczość, nawet przy użyciu małego formatu. Dla przykładu, negatyw Fomapan Creative 200 według danych producenta[3] osiąga zdolność rozdzielczą na poziomie 110 linii/mm. Oznaczałoby to przybliżony ekwiwalent 12 100 pkt obrazu na mm2 filmu. Przy rozmiarze klatki 24×36 mm daje to w przybliżeniu 10 454 400 pkt obrazu. Przewyższa to zdolność rozdzielczą większości współczesnych aparatów cyfrowych, zwłaszcza że producenci tych ostatnich używają oznaczenia w megapikselach (Mpx lub MPix) pomijając fakt, że aparaty te używają filtrów Bayera. Ponadto, nawet w najtańszych modelach aparatów klasycznych ma się do czynienia z większym obszarem światłoczułym, bo z pełną klatką 24×36 mm (w aparatach cyfrowych jej odpowiednikiem jest matryca pełnoklatkowa, dostępna tylko w niektórych modelach profesjonalnych). Dla filmu w średnim formacie można już mówić o 43 560 000 pkt (43 Mpix), a istnieją także materiały o większej rozdzielczości, np. filmy Ilford.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Fotografia analogowa [online], fotopolis.pl [dostęp 2020-06-17].
  2. Łukasz Kacperczyk, Cyfra kontra analog, czyli o tym, dlaczego jedno nie wyklucza drugiego [online], Szeroki Kadr, 30 sierpnia 2011 [dostęp 2020-06-17].
  3. Fomapan Creative 200 developing instructions [online], digitaltruth.com [dostęp 2020-06-17] (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]