Four Seasons Hotels and Resorts

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Four Seasons
Four Seasons Hotels Limited
Państwo  Kanada
Siedziba Toronto, Ontario
Data założenia 1960
Prezes Isadore Sharp
brak współrzędnych
Strona internetowa

Four Seasons Hotels Limitedmiędzynarodowa korporacja z siedzibą w Kanadzie zarządzająca siecią luksusowych, pięciogwiazdowych hoteli na całym świecie.

Przewodnik Zagat Survey wyróżnił 84 obiekty należące do sieci Four Seasons wśród najbardziej luksusowych hoteli świata[1][2]. Z kolei czytelnicy Conde Nast Traveler wybierali kompleks Golden Triangle w Tajlandii (zarządzany przez Four Seasons) jako ich „ulubiony hotel na świecie” przez trzy kolejne lata z rzędu[3]. Magazyn Fortune każdego roku począwszy od jego powstania, a więc od 1998 roku, umieszczał Four Seasons Hotels, Inc. na liście 100 korporacji, w których pracuje się najlepiej[4].

Model biznesowy[edytuj | edytuj kod]

Większość hoteli, którymi zarządza Four Seasons, nie jest własnością korporacji; wykonuje ona działania w imieniu faktycznych właścicieli nieruchomości. Jednakże kontrakty pomiędzy Four Seasons a właścicielami obiektów nadają korporacji wpływ na kwestie związane z ich wystrojem, a także przyznają upoważnienia oznaczające sprawowanie niemal całkowitej kontroli nad hotelami[5].

Four Seasons zazwyczaj przejmuje 3% dochodu brutto i około 5% całkowitych zysków, jakie osiąga nieruchomość, przy czym jej właściciele zobowiązani są do dodatkowego finansowania marketingu, systemów rezerwacji, a także opłacania prawa do posługiwania się nazwą korporacji. Podczas gdy marże są stosunkowo niskie, reputacja marki, wartość hoteli i zabezpieczenia kredytowe, wzbudzają zainteresowanie deweloperów[5]. Four Seasons wydaje bezpłatny magazyn dla gości hotelowych, który zasilany jest finansowo przez dochody z zamieszczanych w nim reklam[6].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kanadyjski biznesmen Isadore Sharp (z Ożarowa) powołał do życia Four Seasons w 1960 roku. Jako młody architekt pracujący u ojca, Sharp stworzył projekt motelu na specjalne zamówienie przyjaciela rodziny. Zachęcony sukcesem, postanowił wybudować własny hotel w Toronto. Jako że jedyny duży obszar ziemi, na zakup którego mógł sobie pozwolić, leżał w niezbyt bezpiecznej okolicy, Sharp zaprojektował hotel, stanowiący oazę dla podróżujących przedsiębiorców; Four Seasons Motor Hotel został otwarty w 1961 roku. Sharp wybudował kilka kolejnych hoteli, jednak jego sieć nie była kojarzona z luksusem, aż do otwarcia obiektu w Londynie. Gdy jeden z inwestorów zaproponował Four Seasons budowę hotelu w Wielkiej Brytanii, Sharp uznał, że powinien on stanowić konkurencję dla starodawnych, elitarnych hoteli, które, jego zdaniem, traktowały gości w zależności od ich klasy społecznej. Ostatecznie, pierwszy hotel Four Seasons w Londynie otwarto w 1970 roku[5].

Four Seasons Hotel we Florencji, na historycznym Palazzo della Gherardesca

W 1974 roku w nieruchomości Four Seasons w Vancouver doszło do znacznego przekroczenia budżetu, które niemalże doprowadziło korporację do bankructwa. W wyniku tego, Four Seasons zaczęła zmieniać swój model biznesowy na menedżerski, aby wyeliminować koszty związane z zakupem ziemi i budynków. W 1986 roku stała się ponadto spółką publiczną[5]. W latach 90. Four Seasons i Ritz-Carlton rywalizowały o pozycję; ostatecznie zwycięsko z kompetencji wyszła Four Seasons, uzyskując silne udziały w rynku[5].

W 1986 roku, w Four Seasons Resort and Club Dallas at Las Colinas, otwarte zostało pierwsze spa w obiekcie hotelowym należącym do korporacji. Obecnie niemalże wszystkie nieruchomości Four Seasons posiadają własne spa i oferują szeroką gamę usług z nim związanych. Ponadto, w ostatnich latach wyróżnienia Zagat i Michelin otrzymały restauracje w hotelach Four Seasons. Michelin przyznał w sumie 14 gwiazdek ośmiu restauracjom zarządzanym przez korporację (w Makau, Paryżu, Pradze, Nowym Jorku, Los Angeles, Chicago i dwóm w Hongkongu). W 1997 roku, Four Seasons Hotel Austin został pierwszym hotelem, w którym udostępniono szerokopasmowy Internet bezprzewodowy[7]. W hotelu gościła także królowa Elżbieta II podczas swojej wizyty w Teksasie w 1991.

Wraz z nadejściem XXI wieku, Four Seasons odczuwała skutki kryzysów ekonomicznych. Po zamachu terrorystycznym z 11 września 2001 roku, załamanie w branży turystycznej zmusiło korporację do obniżenia cen wynajmu pokojów. Four Seasons dążyła do zachowania postrzeganej wartości marki, co z kolei spowodowało napięcia z właścicielami nieruchomości, którzy w ten sposób tracili pieniądze[5]. Korporacja „stanęła na nogi”, a w 2007 roku doszło do przełomowej transakcji – Four Seasons wykupiona została przez Billa Gatesa i księcia Arabii Saudyjskiej Alwalida bin Talala za kwotę 3.8 miliardów dolarów[8]. Tym samym dwójka ta posiada 95% udziałów w korporacji, w równym stosunku; pozostałe 5% pozostało w rękach Sharpa[5]. W sierpniu 2010 roku funkcję CEO Four Seasons objęła Kathleen Taylor[9].

Wnętrze Four Seasons Hotel & Resort w Makau

Korporacja napotkała kolejne trudności w okresie kryzysu finansowego, który wybuchł w 2007 roku. W konsekwencji, po raz pierwszy w swojej historii, zmuszona była zwolnić 10% pracowników w Toronto. Obecnie jednak liczba hoteli, którymi zarządza Four Seasons regularnie się zwiększa, głównie w Chinach. W 2010 roku korporacja otworzyła dwa nowe obiekty – w Hangzhou i Guangzhou, a do 2014 roku planowane jest otwarcie kolejnych dziewięciu hoteli w Chinach, które podlegać będą Four Seasons. W bliskiej przyszłości do użytku zostaną oddane również kolejne dwa hotele Four Seasons w Indiach; tym samym dołączą do istniejącego już Four Seasons Hotel Mumbai w Bombaju[10].

Filantropia[edytuj | edytuj kod]

Korporacja oraz podległe jej hotele od początku swojej działalności angażuje się w programy filantropijne, skupiając się przede wszystkim na budowie społeczności, rozwoju badań nad rakiem i wspieraniu zrównoważonego rozwoju. Four Seasons była jednym z pomysłodawców dorocznej akcji Terry Fox Run w 1981 roku, w ramach której, w ciągu jednego dnia w roku, na całym świecie prowadzone są różne inicjatywy charytatywne. Do dziś, Terry Fox Run udało się zebrać fundusze w wysokości niemalże pół miliarda dolarów.

19 czerwca 2002 roku Canadian Opera Company ogłosiła, że Four Seasons stała się sponsorem nazwy nowej opery COC w Toronto – Four Seasons Centre for the Performing Arts, w której siedzibę ma Narodowy Balet Kanady.

Four Seasons Private Jet Experience[edytuj | edytuj kod]

Four Seasons Private Jet Experience to oferowana przez sieć około miesięczna podróż dookoła świata dla grupy 48 osób w prywatnym odrzutowcu. Uczestnicy odwiedzają nane miejsca dookoła świata, korzystając z wielu znanych rozrywek w ich luksusowych formach. Przykładowo na obiedzie w pałacu Lobkowicza w Pradze wita ich właściciel, w Japonii władania samurajskim mieczem uczy profesjonalny choreograf. Noclegu odbywają się w charakterystycznych miejscach, np. z historyczną architekturą itp. Cena biletu to 168.000 USD, a w przypadku pojedynczych osób występuje dopłata 10%[11][12].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]