Francis Pegahmagabow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Francis Pegahmagabow
Peggy
Ilustracja
Francis Pegahmagabow (1945)
kapral kapral
Data i miejsce urodzenia

9 marca 1891
Parry Sound

Data i miejsce śmierci

5 sierpnia 1952
Parry Sound

Przebieg służby
Lata służby

1915–1919

Siły zbrojne

Lesser badge of the Canadian Army.svg Canadian Army

Jednostki

23 Kanadyjski Pułk Piechoty

Stanowiska

strzelec wyborowy, zwiadowca

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa

Odznaczenia
Medal Wojskowy nadany dwukrotnie (Wielka Brytania) Gwiazda 1914–15 (Wielka Brytania) Medal Wojenny Brytyjski Medal Zwycięstwa (międzyaliancki)

Francis Pegahmagabow (ur. 9 marca 1891 w Parry Sound, zm. 5 sierpnia 1952 tamże) – kapral armii kanadyjskiej pochodzenia indiańskiego, uważany za najbardziej efektywnego snajpera okresu I wojny światowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z plemienia Odżibwejów, mieszkających w rezerwacie Parry Island, w prowincji Ontario. Służył początkowo jako strzelec na jednym z okrętów, patrolujących Wielkie Jeziora. Po rozpoczęciu I wojny światowej wstąpił na ochotnika do 23 kanadyjskiego pułku piechoty i 1 lutego 1915 roku znalazł się w składzie pierwszego kontyngentu kanadyjskiego wysłanego do Europy.

Wziął udział w bitwie pod Ypres i w bitwie nad Sommą, gdzie został ranny w nogę. Odznaczony Military Medal za udział w bitwie pod Passchendaele. W czasie wojny został odznaczony tym wyróżnieniem jeszcze dwukrotnie. Jako zwiadowca zasłynął umiejętnościami snajperskimi, mając na koncie 378 Niemców, kolejnych 300 udało mu się pojmać w czasie akcji zwiadowczych. Używał karabinu SMLE No.1 MKIII.

W 1919 roku powrócił do Kanady, gdzie służył w złożonym z Indian Regimencie Algonkińskim. W latach 1921-1925 zasiadał we władzach lokalnych Parry Island.

Był żonaty, miał sześcioro dzieci. Po śmierci został umieszczony w indiańskiej Hall of Fame, znajdującej się w Woodland Centre w kanadyjskim Brantford. Biografię Pegahmagabowa wydał w 2003 Adrian Hayes pt. Pegahmagabow : legendary warrior, forgotten hero.

Pegahmagabow stał się pierwowzorem literackiej postaci Elijaha Weesageechaka, bohatera powieści Three Day Road, Josepha Boydena. Został też upamiętniony przez szwedzki zespół Sabaton w utworze A Ghost In The Trenches z płyty The Great War.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Martin Pegler: Out of nowhere: a history of the military sniper. Osprey-Publishing, 2004. ISBN 978-1-84176-854-0. (ang.)

Piosenki[edytuj | edytuj kod]

  • Sabaton: A Ghost In the Trenches

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Biogram Pegahmagabowa