Franciszek Mickiewicz (ur. 1961)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Franciszek Mickiewicz
Ilustracja
Kraj działania

Polska

Data urodzenia

16 stycznia 1961

Wyznanie

chrześcijańskie

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni)

Prezbiterat

7 maja 1988

Franciszek Mickiewicz (ur. 16 stycznia 1961) – polski duchowny katolicki, teolog i pisarz, ksiądz pallotyn, profesor nadzwyczajny dr hab. teologii biblijnej, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Święcenia kapłańskie przyjął 7 maja 1988 w Ołtarzewie z rąk kard. Józefa Glempa. W 1992 obronił licencjat kanoniczny z nauk biblijnych na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Doktorat z teologii biblijnej obronił na Akademii Teologiczno Katolickiej[1] w 1995. Habilitował się w 2004. Akt nominacyjny Profesora Nauk Teologicznych otrzymał z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 3 sierpnia 2015. Jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

Wykłada język grecki i teologię nowotestamentalną na UKSW i w pallotyńskim Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Ks. Mickiewicz jest autorem książek z zakresu literatury pięknej i teologii biblijnej oraz licznych artykułów naukowych publikowanych w specjalistycznych czasopismach polskich i zagranicznych (np. "Communio", "Nasza Rodzina"), a także tłumaczeń ksiąg biblijnych w Biblii Paulistów z 2005 (był też członkiem Redakcji Naukowej tego przekładu m.in. wraz z innym pallotynem ks. Julianem Warzechą). Ks. Mickiewicz jako dyrektor Biblioteki przy Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie przyczynił się do skomputeryzowania jej katalogów w programie MAK.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Prace z zakresu teologii biblijnej:

  • Znaki Ducha Świętego, 1998. ISBN 83-7031-121-0
  • Krocząc śladami męki Chrystusa, Ząbki 2000.
  • Świadkowie Jezusa (Świadkowie zbawczego posłannictwa oraz mesjańskiej i boskiej godności Jezusa w pismach św. Łukasza i św. Jana), Ząbki 2003. ISBN 83-7031-369-8

Ponadto ks. Mickiewicz jest autorem licznych artykułów i tłumaczeń w prasie specjalistycznej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W 1999 r. Akademia Teologiczno Katolicka zmieniła nazwę na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]