Frank Morrison

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Frank Morrison
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 20 maja 1905
Golden
Data i miejsce śmierci 19 kwietnia 2004
McCook
Gubernator stanu Nebraska
Okres od 1961
do 1967
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Dwight Burney
Następca Norbert Tiemann

Frank Brenner Morrison (ur. 20 maja 1905 w Golden, Kolorado, zm. 19 kwietnia 2004) – amerykański polityk.

Wyłamał się z tradycji rodzinnej i w okresie Wielkiego Kryzysu wstąpił do Partii Demokratycznej. Studiował prawo na Uniwersytecie Stanowym Kansas oraz w Nebraska College of Law; przez krótki czas zajmował się pracą na uczelni.

W 1934 rozpoczął działalność polityczną, zostając prokuratorem okręgowym. Wielokrotnie bez powodzenia ubiegał się o miejsce w Kongresie, zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i Senacie. Cieszył się jednak opinią charyzmatycznego lidera oraz miał talent krasomówczy, dzięki czemu udało mu się odnieść zwycięstwo w wyborach na gubernatora Nebraski w 1961.

Przez trzy kolejne kadencje (do 1967) jako gubernator stanu przyczynił się do rozwoju przemysłu turystycznego w Nebrasce. W 1967 został namówiony przez prezydenta USA Lyndona Johnsona do ponownego ubiegania się o miejsce w Senacie; także ta próba zakończyła się niepowodzeniem.

Po odejściu z funkcji gubernatora razem z synem prowadził praktykę prawniczą, a także zaangażował się w ruch pacyfistyczny. W 2001 opublikował autobiografię One Man's Trip Through the 20th Century.