Fred Adison

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fred Adison właśc. Albert Lapeyrère (ur. 15 września 1908 w Bordeaux, zm. 25 sierpnia 1996 w Nicei) – francuski dyrygent, wokalista jazzowy i perkusista.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1908 roku w Bordeaux jako Albert Lapeyrère. Początkowo uczył się gry na fortepianie i skrzypcach. Jako nastolatek zaczął pasjonować się jazzem. Wtedy też założył z przyjaciółmi zespół muzyczny, w którym był liderem, i przyjął przydomek Fred Adison. Jego grupa odbyła tournée po Francji. Ostatecznie w 1931 roku, osiedliła się w Paryżu, gdzie brała tam udział w produkcji muzyki do niemych filmów (m.in. Charliego Chaplina). Obok orkiestr Raya Ventury i Jacquesa Héliana, zespół Adisona (często zapowiadany jako Fred Adison i jego koledzy) był jedną z głównych francuskich grup muzycznych, która oprócz występów tworzyła muzykę filmową.

Po wybuchu II wojny światowej Fred Adison koncertował z Django Reinhardtem we wrześniu i październiku 1940 roku oraz tworzył muzykę filmową. W 1943 roku został uwięziony w nazistowskim obozie wojennym. Po wojnie założył nowy zespół.

W 1952 roku Charles Spiessert, właściciel Cirque Pinder, zatrudnił Freda Adisona do dyrygowania orkiestrą cyrkową. Funkcję tę pełnił do 1962 roku. W tym czasie wraz Luisoem Mariano i Glorią Lasso nagrał kilka albumów z muzyką cyrkową.

Po tym okresie Adison przeszedł na pół emeryturę, od czasu do czasu grając w małych zespołach w telewizji.

Zmarł w 1996 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jacques Hélian, Les grands orchestres de music-hall en France : souvenirs et témoignages. Paris, Filipacchi, 1984, 236 p.
  • Chantal Brunschwig, Louis-Jean Calvet & Jean-Claude Klein, Cent ans de chanson française. Paris, Éditions du Seuil, 1981