Django Reinhardt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Django Reinhardt
Django Reinhardt (Gottlieb 07301).jpg
Django Reinhardt (1946)
Imię i nazwisko Jean Reinhardt
Pseudonim Django
Data i miejsce urodzenia 23 stycznia 1910
Liberchies, Belgia
Pochodzenie  Belgia
Data i miejsce śmierci 16 maja 1953
Fontainebleau, Francja
Instrument gitara
Gatunek jazz
Zawód gitarzysta, autor tekstów
Aktywność 1928-1953
Współpracownicy
Stéphane Grappelli, Quintette du Hot Club de France
Instrument
Gitara
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Jean "Django" Reinhardt (ur. 23 stycznia 1910 w Liberchies, Belgia, zm. 16 maja 1953, Fontainebleau, Francja) – belgijski gitarzysta pochodzenia romskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początkowo grał na skrzypcach by potem zamienić je na banjo-gitarę oraz gitarę.

W 1928 doszło do pożaru wozu cygańskiego, w którym mieszkał wraz z pierwszą żoną, Bellą. Jej zajęciem było robienie sztucznych kwiatów z celuloidu i papieru. Z powodu obecności łatwopalnych materiałów nietrudno było o przypadkowe rozniecenie pożaru. Django odniósł wtedy rozległe oparzenia pierwszego i drugiego stopnia. Stracił władzę w czwartym i piątym palcu lewej ręki oraz nodze, którą lekarze chcieli amputować. Uważali także, że Django już nigdy nie będzie mógł grać na gitarze. Przed upływem roku był w stanie chodzić o lasce.

Django Reinhardt zapoczątkował nurt w muzyce jazzowej zwany Gypsy jazz (inne nazwy to gypsy swing i hot club jazz) który cieszył się popularnością głównie w Europie Zachodniej.

Aby przezwyciężyć swoje kalectwo i dalej grać na gitarze wypracował unikatową technikę gry, co początkowo odbierano jako sztuczkę młodego gitarzysty. Odtąd grał swoje solówki tylko przy pomocy dwóch zdrowych palców, pomagając sobie częściowo sparaliżowanymi palcami przy graniu akordów.

Międzynarodową popularność przyniosły mu nagrania z założonym przez siebie Quintette Du Hot Club De France. Zespół zakończył działalność po wybuchu II wojny światowej.

Do najbardziej popularnych utworów artysty zalicza się "Belleville", "Nuages", "Swing 42" i "Minor Swing".

Niektóre utwory tego artysty możemy wysłuchać w grach "Mafia:The City of Lost Heaven" oraz dwóch częściach serii "Bioshock".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]