Frederick Ernest Luff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Frederick Ernest Luff
5 zwycięstw
ilustracja
Porucznik
Data i miejsce urodzenia 9 lipca 1896
Stany Zjednoczone Cleveland, Ohio USA
Data i miejsce śmierci 28 kwietnia 1931
Stany Zjednoczone Cleveland, Ohio, USA
Przebieg służby
Siły zbrojne RAF roundel.svg - RAF
US Army Air Roundel.svg - USAAS
Jednostki No. 74 Squadron RAF, 25 Aero
Główne wojny i bitwy I wojna światowa,
Późniejsza praca armia amerykańska
Odznaczenia
brytyjski Distinguished Flying Cross

Frederick Ernest Luff (ur. 9 lipca 1896 – zm. 28 kwietnia 1931) – amerykański as myśliwski z czasów I wojny światowej. Osiągnął 5 zwycięstw powietrznych.

Frederick Ernest Luff na szkolenie praktyczne został skierowany do brytyjskiej eskadry myśliwskiej No. 74 Squadron RAF w lecie 1918 roku. Pierwsze zwycięstwo powietrzne odniósł 19 sierpnia 1918 nad samolotem Fokker D.VII w okolicach Ghelevelt. W No. 74 Squadron RAF służył do 19 września odnosząc łącznie 5 zwycięstw w tym dwa nad balonami obserwacyjnymi. 19 września został przeniesiony do USAAS do eskadry 25 Aero jednak nie odniósł w jednostce dalszych zwycięstw. Po powrocie do kraju dalej służył w lotnictwie. W maju 1919 roku uległ poważnemu wypadkowi lotniczemu i już nigdy nie powrócił do latania. Ostatnie pięć lat życia spędził w domu rodzinnym walcząc z pogłębiającą się chorobą.

Za swoje osiągnięcia bojowe w czasie I wojny światowej Frederick Ernest Luff został odznaczony najwyższym brytyjskim odznaczeniem lotniczym: Distinguished Flying Cross.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]