United States Army Air Service

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Znak USAAS w okresie od 24 maja 1918 do 2 lipca 1926.
Znak USAAS podczas działań w Europie w okresie I wojny światowej.

Służba Powietrzna Armii Stanów Zjednoczonych (United States Army Air Service – USAAS) to formacja stworzona w 24 maja 1918 roku w miejsce Aviation Section, U.S. Signal Corps, w momencie wejścia Stanów Zjednoczonych do I wojny światowej. W 1926 została zastąpiona przez Korpus Powietrzny Armii Stanów Zjednoczonych United States Army Air Corps (USAAC).

I wojna światowa w Europie[edytuj | edytuj kod]

W momencie deklaracji rozpoczęcia wojny przez Stany Zjednoczone 6 kwietnia 1917 roku jej siły powietrzne liczyły około 300 samolotów, 65 oficerów i 1330 podoficerów, żołnierz i personelu cywilnego. w listopadzie 1918 roku liczebność lotnictwa USA wzrosłą do ponad 20 tys. oficerów, 174 tys. podoficerów, żołnierzy i personelu cywilnego.

W czasie walk w Europie USAAS były przydzielone do dowództwa Armii i dowodził nimi generał Mason Patrick. W ich skład wchodziły między innymi grupy lotnicze:

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W 1924 USAAS zorganizowała pierwszy przelot dookoła świata, do okrążenie globu wysłano cztery samoloty i ośmiu pilotów. Podróż ukończyły dwa samoloty i wszyscy piloci.