United States Army Air Service

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Służba Powietrzna Armii Stanów Zjednoczonych
United States Army Air Service
Ilustracja
Historia
Państwo

 Stany Zjednoczone

Sformowanie

1918

Rozformowanie

1926

Działania zbrojne
I wojna światowa
Organizacja
Rodzaj wojsk

siły powietrzne

Znak USAAS w okresie od 24 maja 1918 do 2 lipca 1926
Znak USAAS podczas działań w Europie w okresie I wojny światowej

Służba Powietrzna Armii Stanów Zjednoczonych (ang. United States Army Air ServiceUSAAS) – wojskowa formacja lotnicza stworzona 24 maja 1918 roku w miejsce Aviation Section, U.S. Signal Corps, utworzonej w momencie przystąpienia Stanów Zjednoczonych do I wojny światowej. W 1926 roku została zastąpiona przez Korpus Powietrzny Armii Stanów Zjednoczonych (United States Army Air Corps, USAAC).

I wojna światowa w Europie[edytuj | edytuj kod]

W momencie deklaracji rozpoczęcia wojny przez Stany Zjednoczone 6 kwietnia 1917 roku jej siły powietrzne liczyły około 300 samolotów, 65 oficerów i 1330 podoficerów, żołnierzy i personelu cywilnego. W listopadzie 1918 roku liczebność lotnictwa USA wzrosła do ponad 20 tys. oficerów, 174 tys. podoficerów, żołnierzy i personelu cywilnego.

W czasie walk w Europie USAAS były przydzielone do dowództwa Armii i dowodził nimi gen. Mason Patrick. W ich skład wchodziły między innymi grupy lotnicze:

Po I wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

W 1924 USAAS zorganizowała pierwszy przelot dookoła świata. Do okrążenia globu wysłano cztery samoloty i ośmiu pilotów. Podróż ukończyły dwa samoloty i wszyscy piloci.