Przejdź do zawartości

Freeciv

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Freeciv
ilustracja
Licencja

GNU GPL

Wersja

3.0.8
(30 czerwca 2023) [±]

Gatunek

strategiczna gra turowa[1]

Tryby gry

gra jednoosobowa, gra wieloosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

PC (wielosystemowa)

Nośniki

dystrybucja cyfrowa

Kontrolery

mysz, klawiatura

Strona internetowa

Freecivstrategiczna gra turowa wzorowana na serii Civilization Sida Meiera wydana na licencji GNU General Public License. Projekt Freeciv zapoczątkowano w 1995 roku[1]. Wersja 1.0.0 została wydana w styczniu 1996 roku. Serwis PC Gamer umieścił grę na liście 50 najlepszych darmowych gier na PC[2].

Gra jest dostępna na systemy operacyjne Microsoft Windows, AmigaOS i na systemy wykorzystujące X Window System (systemy Unix, macOS, dystrybucje GNU/Linuksa)[1]. Istnieją także porty gry na systemy mobilne – Maemo, Android. W 2013 wprowadzono możliwość gry w przeglądarce internetowej obsługującej język HTML5[1].

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

Podstawowym celem gry Freeciv jest budowa od podstaw, złożonego z wielu miast, własnego imperium. Gracz podczas swojej misji styka się z innymi, sterowanymi przez komputer lub ludzi, graczami. Dominację militarną i sukcesy w kampaniach wojskowych zapewnia rozwój armii, zaś gospodarczą i naukową handel oraz inwestowanie w odpowiednie budowle. Warunkiem zwycięstwa jest budowa, wystrzelenie i zakończony sukcesem lot (do gwiazdy Alfa Centauri) statku kosmicznego, lub podbój militarny całego świata. Gra rozpoczyna się w roku 4000 p.n.e. i trwa domyślnie do roku 2000, z możliwością zmiany na dowolny z zakresu od 0 do 5000.

Cechy gry[edytuj | edytuj kod]

Do najważniejszych cech Freeciv można zaliczyć:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Paweł Kamiński: Kryć się! Darmowa cywilizacja w każdej przeglądarce. polygamia.pl. [dostęp 2015-03-04]. (pol.).
  2. The 50 best free PC games. PC Gamer. [dostęp 2015-03-05]. (ang.).
  3. FreeCiv 2.4.3 + 2.5.0 Beta 2 download – Programy & Spolszczenia. programosy.pl. [dostęp 2015-03-04]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]