Fregate Island

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fregate Island
Kontynent Afryka
Państwo  Seszele
Akwen Ocean Indyjski
Archipelag Wyspy Wewnętrzne
Powierzchnia 2.19[1] km²
Populacja
 • liczba ludności
 • gęstość

208
94,97 os./km²
Położenie na mapie Wysp Wewnętrznych
Mapa lokalizacyjna Wysp Wewnętrznych
Fregate Island
Fregate Island
Położenie na mapie Seszeli
Mapa lokalizacyjna Seszeli
Fregate Island
Fregate Island
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Fregate Island
Fregate Island
Ziemia 4°35′00″S 55°56′00″E/-4,583333 55,933333

Fregate Island (także: Frigate Island; fr. Île Frégate) – wyspa na Oceanie Indyjskim, należąca do Republiki Seszeli, wysunięta najdalej na wschód ze wszystkich Wysp Wewnętrznych (55 km od Mahé). Jej powierzchnia wynosi 2,19 km². Najwyższym wzniesieniem jest Mount Signal, znana też jako Signal Rock (125 m n.p.m.).

Fregate Island jest własnością prywatną. Działa tu luksusowy ośrodek wypoczynkowy – hotel Frégate Island "Private", w którym często goszczą wielkie gwiazdy Hollywoodu. Jego budowa przebiegała pod ścisłym nadzorem specjalistów od ochrony przyrody.

Flora i fauna[edytuj]

Typowymi przedstawicielami flory na wyspie są nanercz zachodni, migdałowiec zwyczajny oraz Calophyllum inophyllum (drzewo z rodzaju gumiak). Większa część wyspy porośnięta jest jednak roślinnością sprowadzoną przez człowieka - znajdują się tu plantacje papai, bananów, kapusty, sałaty i batatów, dostarczające produktów do hotelowej kuchni.

Do miejscowych przedstawicieli fauny zaliczają się takie endemity jak: sroczek seszelski, wikłacz seszelski, a także chrząszcz kolczak seszelski.

Historia[edytuj]

Współczesną nazwę nadał wyspie Lazare Picault w 1744 roku, przypuszczalnie od zamieszkujących ją wówczas ptaków fregat. Odkryto tu ruiny nieznanego pochodzenia, m.in. pozostałości dawnej zagrody, ołowiany wodociąg i trzy koralowe groby. Najprawdopodobniej była to dawna osada piracka, ale mogła to być też stara faktoria arabska.

W 1802 roku Fregate Island była miejscem zsyłki jakobinów, oskarżonych o spisek przeciw Napoleonowi. Wkrótce zostali oni jednak przetransportowani na wyspę Anjouan na Komorach.

Pierwsi stali koloniści przybyli tu w 1812 roku i znaleźli na wyspie maszt z drewna tekowego (na plaży Anse Lesange), a także złoty pas z krzyżem i złote ramiączko. Według przekazów pewnego maurytyjskiego podróżnika z 1838 roku na plaży często odnajdywano złote hiszpańskie monety. Wszystko to sprawia, że wyspa jako jedno z niewielu miejsc na Seszelach budzi zainteresowanie archeologów.

Bibliografia[edytuj]

  • red. Joanna Zaborowska: Mauritius, Reunion i Seszele. Warszawa: Mediaprofit, 2007, s. 307-309. ISBN 978-83-60174-73-9.

Przypisy

  1. Frégate (ang.). [dostęp 2011-09-05].