Fregate Island

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fregate Island
ilustracja
Kontynent

Afryka

Państwo

 Seszele

Akwen

Ocean Indyjski

Archipelag

Wyspy Wewnętrzne

Powierzchnia

2.19[1] km²

Populacja 
• liczba ludności
• gęstość


208
94,97 os./km²

Położenie na mapie Wysp Wewnętrznych
Mapa konturowa Wysp Wewnętrznych, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Fregate Island”
Położenie na mapie Seszeli
Mapa konturowa Seszeli, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Fregate Island”
Ziemia4°35′S 55°56′E/-4,583333 55,933333

Fregate Island (także: Frigate Island; fr. Île Frégate) – wyspa na Oceanie Indyjskim, należąca do Republiki Seszeli, wysunięta najdalej na wschód ze wszystkich Wysp Wewnętrznych (55 km od Mahé). Jej powierzchnia wynosi 2,19 km². Najwyższym wzniesieniem jest Mount Signal, znana też jako Signal Rock (125 m n.p.m.).

Fregate Island jest własnością prywatną. Działa tu luksusowy ośrodek wypoczynkowy – hotel Frégate Island „Private”, w którym często goszczą wielkie gwiazdy Hollywoodu. Jego budowa przebiegała pod ścisłym nadzorem specjalistów od ochrony przyrody.

Flora i fauna[edytuj | edytuj kod]

Typowymi przedstawicielami flory na wyspie są nanercz zachodni, migdałowiec zwyczajny oraz Calophyllum inophyllum (drzewo z rodzaju gumiak). Większa część wyspy porośnięta jest jednak roślinnością sprowadzoną przez człowieka - znajdują się tu plantacje papai, bananów, kapusty, sałaty i batatów, dostarczające produktów do hotelowej kuchni.

Do miejscowych przedstawicieli fauny zaliczają się takie endemity jak: sroczek seszelski, wikłacz seszelski, a także chrząszcz kolczak seszelski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Współczesną nazwę nadał wyspie Lazare Picault w 1744 roku, przypuszczalnie od zamieszkujących ją wówczas ptaków fregat. Odkryto tu ruiny nieznanego pochodzenia, m.in. pozostałości dawnej zagrody, ołowiany wodociąg i trzy koralowe groby. Najprawdopodobniej była to dawna osada piracka, ale mogła to być też stara faktoria arabska.

W 1802 roku Fregate Island była miejscem zsyłki jakobinów, oskarżonych o spisek przeciw Napoleonowi. Wkrótce zostali oni jednak przetransportowani na wyspę Anjouan na Komorach.

Pierwsi stali koloniści przybyli tu w 1812 roku i znaleźli na wyspie maszt z drewna tekowego (na plaży Anse Lesange), a także złoty pas z krzyżem i złote ramiączko. Według przekazów pewnego maurytyjskiego podróżnika z 1838 roku na plaży często odnajdywano złote hiszpańskie monety. Wszystko to sprawia, że wyspa jako jedno z niewielu miejsc na Seszelach budzi zainteresowanie archeologów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • red. Joanna Zaborowska: Mauritius, Reunion i Seszele. Warszawa: Mediaprofit, 2007, s. 307-309. ISBN 978-83-60174-73-9.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Frégate (ang.). [dostęp 2011-09-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-01)].