Friedrich Kasiski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Friedrich W. Kasiski (ur. 29 listopada 1805 w Człuchowie, zm. 22 maja 1881) – niemiecki kryptolog, archeolog.

Friedrich Kasiski w wieku 17 lat wstąpił do armii, gdzie doszedł nawet do stopnia oficerskiego w randze majora. Po zakończeniu służby wojskowej zajął się kryptologią. W 1863 ukazały się Szyfry i sztuka ich łamania, jednak praca ta przeszła bez echa w świecie kryptologów. W związku z niepowodzeniem Kasiski zarzucił kryptografię i zajął się archeologią, głównie archeologią prehistorycznych grobowców i ich opisywaniem w prasie naukowej. Swoje prace wykopaliskowe prowadził m.in. na terenach przyległych do rodzinnego miasta. Zmarł w 1881 r. Jego eksponaty zostały wywiezione do Berlina i dały podwaliny tamtejszemu muzeum etnograficznemu.

Metoda Kasiskiego tzw. "różnice Kasiskiego" zrewolucjonizowała kryptografię, jednak sam Kasiski już się o tym nie dowiedział. Metoda opierała się na określaniu długości klucza dzięki odległościom pomiędzy identycznymi kombinacjami liter w tekście tajnym.

Źródło[edytuj | edytuj kod]

Rudolf Kippenhahn, Tajemne przekazy - szyfry, Enigma i karty chipowe, Warszawa: Prószyński i S-ka, 2000, ISBN 83-7255-073-5.