Friulowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Friulowie
Furlan
Ilustracja
Flaga Friulów; na niej wzorowana jest współczesna flaga regionu Friuli-Wenecja Julijska.
Populacja

>600 tysięcy

Miejsce zamieszkania

Friuli-Wenecja Julijska
(pn.-wsch. Włochy)

Język

friulski i włoski

Grupa

Retoromanie

Mapa grupy etnicznej
Obszary zamieszkania Retoromanów

Friulowie (Furlanie) – romańska grupa etniczna, zamieszkująca w północno-wschodnich Włoszech, głównie w autonomicznym regionie Friuli-Wenecja Julijska (dawne prowincje Udine, Pordenone i część Gorycji). W 1990 roku ich liczebność wynosiła ponad 600 tysięcy osób, co czyni Friulów najliczniejszą z grup Retoromanów. Posługują się językiem friulskim z grupy języków retoromańskich, w użyciu jest także język włoski.

Do tradycyjnych zajęć Friulów, wciąż grających dużą rolę w gospodarce regionu, zalicza się rolnictwo i uprawa winorośli na nizinach oraz hodowla bydła i pasterstwo na obszarach alpejskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W kształtowaniu się Friulów jako grupy etnicznej na przestrzeni wieków brało udział wiele ludów. Początkowo byli to starożytni Retowie i Celtowie, później Rzymianie i Germanie. W XI wieku powstało niezależne księstwo Friuli. Od XVI wieku Friulowie dostali się pod panowanie Wenecji, co zapoczątkowało okres ich italianizacji. W pierwszej połowie XIX wieku zostali włączeni do Austrii, a w 1866 roku do zjednoczonych Włoch. W XX wieku nastąpiło odrodzenie tożsamości etnicznej Friulów, początkowo w oparciu o wspólnotę językową, od lat 80. także narodową.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]